W dniu 30 stycznia 2019 roku do Komisji Europejskiej został złożony wniosek o dofinansowanie projektu: „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności i poprawa jakości administracji publicznej województwa opolskiego wszystkich szczebli w stosunku do działań naprawczych określonych w planie ochrony powietrza (POP) poprzez:
– przygotowanie i wdrożenie do praktyki samorządów województwa opolskiego na wszystkich jego poziomach (gmina, powiat, województwa) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację POP,
– zwiększenie świadomości społecznej w zakresie problematyki jakości powietrza poprzez zwiększenie zaangażowania samorządów, społeczeństwa oraz organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych w realizację działań naprawczych oraz działania na rzecz zapewnienia publicznego wsparcia działań naprawczych w zakresie POP.
Wartość całego projektu to 2,8 mln euro, z czego 55% środków pochodzi z Komisji Europejskiej (Program LIFE), 40% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę stanowi wkład własny współbeneficjentów.
Politechnika Opolska jest jednym ze współbeneficjentów tego projektu. Beneficjentem koordynującym jest Województwo Opolskie, a pozostałymi współbeneficjentami jest 26 samorządów gminnych: Brzeg, Dąbrowa, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Walce, Zawadzkie i Zdzieszowice. Dodatkowo partnerami zagranicznymi projektu są kraj Morawski-Śląski oraz Ołomuniecki z Republiki Czeskiej.
Politechnika Opolska jako partner projektu przygotuje i zorganizuje Studia Podyplomowe dla gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza. Studia będą się odbywać na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Większość kadry dydaktycznej to pracownicy Wydziału Mechanicznego, a także Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Naukowcy posiadają duże doświadczenie w tematyce związanej z wytworzeniem kompetencji wśród gminnych koordynatorów Programu Ochrony Powietrza. Dzięki temu w każdej gminie pojawi się wykwalifikowany doradca, który będzie mógł pomóc każdemu kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Doradzi też w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca i jaką ofertę zaproponować.
Początek realizacji projektu przewidziano na 1.07.2019, a zakończenie na 30.06.2021.
Na górnej fotografii rajd rowerowy „Cyklady” 2017 (fot. S. Dubiel).
Mapki – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.