Tylko w ciągu czterech lat o 350% wzrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na całym świecie – wynika z danych SciVal. To nie jedyne zestawienie, które odnotowuje wzrost rozpoznawalności politechniki na arenie międzynarodowej.
– Jesteśmy jedną z mniejszych uczelni w Polsce ze względu na uwarunkowania geograficzne, ośrodkiem akademickim w najmniejszym województwie. Stąd tym bardziej cieszy fakt, że nasze osiągnięcia naukowe, publikacje są tak ważne nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej a ich ilość, a zwłaszcza jakość cały czas rośnie – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Dostępne na SciVal wskaźniki bazują na informacjach z bazy Scopus, czyli największej na świecie bazy indeksującej publikacje naukowe. SciVal publikuje wskaźniki m.in. dotyczące ogólnej ilości publikacji, ich jakości, poczytności oraz określające, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w np. 10% najlepszych czasopism naukowych na świecie.
–W 2019 roku w czasopismach należących do 10% najbardziej prestiżowych czasopism na świecie wskaźnik liczby publikacji dla Politechniki Opolskiej wynosił 9,9%. W 2020 roku już 21,5% i systematycznie rósł osiągając w tym roku już 34,9%, a przypominam, że do końca roku zostało jeszcze trochę czasu.Od 2019 roku ponad trzykrotnie także wzrósł wskaźnik naszych publikacji w 1% najlepszych czasopism na świecie – wylicza prof. Grzegorz Królczyk.

Politechnika Opolska postawiła na rozwój w obszarze naukowym i te systematyczne działania przynoszą efekty. – W USA są uczelnie kształcące tylu studentów co my i należą do światowej elity naukowej, nie mamy ambicji bycia najlepszymi we wszystkich dyscyplinach naukowych ale w tych dla nas kluczowych już tak – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.
SciVal to nie jedyne zestawienie, które wskazuje wzrost popularności publikacji naukowców Politechniki Opolskiej. Z analizy bazy Web of Science Core Collection za 2021 rok wynika, że naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie ponad 11 tysięcy razy. Dla porównania: rok wcześniej liczba ta wynosiła 6,7 tysięcy i już wówczas była znacznie wyższa niż przed laty.