Problemy opolskich seniorów i osób niepełnosprawnych bywają podobne – jedni i drudzy borykają się z licznymi trudnościami w codziennym życiu, z poczuciem wykluczenia i bezradności, a przecież wcale nie musi tak być! O tym, że pokonanie barier stojących na drodze do satysfakcjonującego życia, nie jest tak trudne, jak się wydaje, podczas specjalnego spotkania na Politechnice Opolskiej przekonywali specjaliści zaproszeni przez opolskie oddziały PFRON i ZUS.
Wydarzenie pod hasłem „Wiek i niepełnosprawność nie ogranicza, żyj aktywnie i bezpiecznie!”, odbyło się 15 lutego 2019 r. w auli Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Licznie przybyli uczestnicy dowiedzieli się, między innymi, jak – samodzielnie i z pomocą dostępnych powszechnie instytucji – poprawić zdrowie i urodę, podjąć pracę, czy wyruszyć w podróż.
Spotkanie otworzyli gospodarze – rektor prof. Marek Tukiendorf oraz dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO, organizatorzy – dyrektor PFRON Łukasz Żmuda i dyrektor ZUS Antoni Malaka, a także wicewojewoda Violetta Porowska.
W części konferencyjnej, naukowcy wydziału dr Przemysław Domaszewski i dr Monika Błaszczyszyn przedstawili zagadnienia związane z „Analizą składu ciała”, kpt Piotr Bibułowicz z Komendy Miejska Straży Pożarnej w Opolu ostrzegł przed czadem, a Agnieszka Doering-Szyrszeń i Błażej Pyclik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przybliżyli „Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa”.
W Strefie Seniora i Osób z Niepełnosprawnością uczestnicy mieli okazję skorzystać z oferty licznych stoisk: ZUS, PFRON, NFZ, Banku Pocztowego, Rzecznika Konsumenta, Pierwszego Urzędu Skarbowego, Straży Pożarnej, Centrum Informacyjno-Edukacyjnego SENIOR, Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Szansa dla Niewidomych, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji, Środowiskowego Domu Samopomocy Magnolia, Fundacji Aktywizacja (oferty pracy, stażu, szkoleń).
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konsultacje z fizjoterapeutami, ćwiczenia oddechowe i na zdrowy kręgosłup, badania ciśnienia, profesjonalne badania masy ciała innowacyjnym systemem „SECA”, malowanie paznokci i wystawa „Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918–2018”.
Koordynująca spotkanie od strony Politechniki Opolskiej dr Justyna Charaśna-Blachucik z WWFiF zwraca uwagę, że wydarzenie wpisuje się w dobrze już ugruntowaną na naszej uczelni tradycję związaną z aktywizacją osób w starszym wieku i niepełnosprawnych: Od 5 lat organizujemy Akademię Młodych Serc dla starszych studentów, przygotowujemy największe wydarzenie sportowe pod nazwą Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami, organizujemy też zajęcia sportowe dla osób starszych w ramach programu Zdrowy Kręgosłup. Wszystko to wpisuje się w funkcjonowanie WWFiF jako wydziału otwartego dla osób w każdym wieku. Celem wszystkich wydarzeń jest spotkanie człowieka z człowiekiem. Ta grupa osób, która gościła u nas 15 lutego, jest grupą, która wypracowała swoje lata, oczekuje szacunku i uznania, i słusznie upomina się o swoje prawa. Impreza się podobała, było pięknie 🙂