Kim są POligeniusze? To absolwenci Politechniki Opolskiej, którzy odnieśli sukces zawodowy, mają niezwykłe pasje, a na dodatek potrafią nimi „zarażać” innych. Bohaterami dzisiejszej, szóstej już, odsłony cyklu organizowanego przez Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz SKN „Współpraca i Rozwój”, byli: Anna Grobelna, Dariusz Madera oraz Krzysztof Stolecki.
– Doświadczenie związane z moją aktywnością w Niezależnym Zrzeszeniu Studenckim, angażowanie się w organizowanie życia studenckiego, jak np. uruchomienie biura karier w politechnice, w dużym stopniu pozwoliły mi przejść do pracy zawodowej, gdzie związałem się z zarządzaniem różnymi podmiotami, prywatnymi i publicznymi. Dzisiaj, pracując na stanowisku dyrektora generalnego w szpitalu, wciąż czerpię z tamtych czasów. Na studiach nauczyłem się współpracować z bardzo różnymi ludźmi, uczyłem się łączyć przeróżne kompetencje, aby budować zespoły. Ponadto, wiedza z zagadnień technicznych także wciąż mi się przydaje. Bez najmniejszego lęku podchodzę do zaawansowanych technologii i innowacji, których w szpitalu jest bardzo dużo – przyznaje Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, absolwent Wydziału Mechanicznego PO.
– Politechnikę Opolską wspominam z olbrzymim sentymentem, a że mamy maj to od razu myślę o Piastonaliach, które współorganizowałam będąc w samorządzie studenckim. Te imprezy, przygotowywanie ich, pilnowanie tego, żeby wszyscy wykonawcy pojawili się na scenie, to coś niezapomnianego. Obecnie jako specjalistka ds. lean doceniam tamte czasy na uczelni i zdobytą wiedzę twardą i tzw. „miękkie umiejętności”, jak chociażby zarządzanie zespołem – wylicza Anna Grobelna, specjalistka ds. lean w firmie Logstor/Kingspan, absolwentka kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.
– Nie byłem w tym budynku dobrych 20 lat, jak teraz patrzę na te korytarze, choć i te się zmieniły, to przypominam sobie moich kolegów, przeglądających w pośpiechu notatki, ale też moją żonę, którą poznałem właśnie tu, na drugim roku studiów. Doskonale pamiętam też to uczucie dumy, gdy odbierałem dyplom, bo jednak nie wszyscy, którzy byli na pierwszym roku studiów dotrwali do ich końca. Uczelnia dała mi potężny background do tego, żeby podejmować różnego rodzaju wyzwania, już w życiu zawodowym. Pracuję w salonie Forda od 15 lat, przeszedłem tam ścieżką awansów – wspomina Krzysztof Stolecki, kierownik salonu sprzedaży w Ford Store BCH Chwaliński, absolwent ówczesnego Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji.
– Staramy się tak dobrać naszych gości, żeby rozmowy z nimi były ciekawe i interesujące. Ważne też żeby osoby te były z różnych branż. Co ciekawe, sam pomysł Poligeniuszy narodził się podczas zajęć o zarządzaniu projektami, prowadzonych przez dr inż. Marzeną Szewczuk-Stępień (dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania). Za jego współorganizację obecnie odpowiedzialni są studenci z Koła Naukowego „WiR”, a prowadzącą wraz ze mną rozmowy z gośćmi jest (już trzeci rok!) studentka Paulina Wierzgała – podkreśla dr inż. Piotr Bębenek, koordynator wydarzenia.