Kiedy 50 lat temu tworzono Wyższą Szkołę Inżynierską w Opolu, nie wyobrażano sobie, aby studenci i naukowcy, a więc elita intelektualna regionu, posługiwali się wyłącznie językiem ojczystym. Obok trzech wydziałów, biblioteki oraz klubu AZS utworzono więc Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (z kierownikiem Adamem Murmyłą), które dopełniło wizję solidnie wykształconego inżyniera. Tak jest do dziś.
Obchody jubileuszu 50-lecia jednostki rozpoczęły się uroczystym spotkaniem w auli WWFiF, nieopodal obecnej siedziby SJO. Kierownik Grażyna Redlich z iście konferansjerskim zacięciem przybliżyła historię i osiągnięcia Studium, które tworzy dziś 29-osobowy zespół.
Lektorzy prowadzą zajęcia – również on-line – z języka niemieckiego, angielskiego oraz polskiego, jako obcego dla wszystkich studentów oraz chętnych pracowników uczelni.
Dzięki prestiżowemu certyfikatowi, SJO przygotowuje do uznawalnych na całym świecie egzaminów językowych Cambridge English. Studium przeprowadza wojewódzkie konkursy językowe dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz współorganizuje ogólnopolskie olimpiady z języka angielskiego i niemieckiego dla studentów uczelni technicznych, w których podopieczni opolskich lektorów wielokrotnie zdobywali laury. (czytaj dalej)
Jubileusz stał się dobrą okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla SJO: byłych kierowników – Bogdana Tkaczeckiego, Władysławy Hepner i Bogusława Kubiaka; ich zastępców – Iwony Wyszyńskiej, Mieczysława Szumnego i Ewy Kowalczyk, oraz bezpośrednich, dawnych i obecnych władz Studium – profesorów Jerzego Skubisa, Janusza Pospolity i Krystyny Macek-Kamińskiej, którym dyplomy wręczył prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji.
W chórze śpiewającym ,,Sto lat” znaleźli się dziekani wydziałów, kierownicy jednostek ogólnouczelnianych, przedstawiciele administracji i Instytutu Konfucjusza, szefowie związków zawodowych, współpracownicy i przyjaciele Studium. Widać było, że język, który bywa poważną barierą w kontaktach między ludźmi, na Politechnice Opolskiej jest czynnikiem łączącym!
Niezależnie od kierunku studiów lektoraty są jednymi z najbardziej lubianych zajęć, a i pracownicy chętnie korzystają z kursów organizowanych przez SJO, zwłaszcza wtedy, gdy mogą liczyć na przychylność przełożonych. Można brać przykład z prof. Janusza Pospolity, dziekana Wydziału Mechanicznego, który wyjawił, że na jego polecenie – każdy pracownik wydziału ma w biurku dokument upoważniający do opuszczenia stanowiska pracy na dowolnie długi czas, pod warunkiem, ze wiąże się to z podnoszeniem kompetencji językowych. 🙂
Jubileusz został połączony z 10. rocznicą SERMO – Stowarzyszenia Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych, któremu przewodzi Kinga Studzińska-Pasieka. Członkowie stowarzyszenia, do którego należą szefowie jednostek z ponad trzydziestu uczelni, przy okazji wizyty na urodzinach SJO, odbędą zebranie i warsztaty, zwiedzą też Opole, miasto – które jak politechnika z przemówienia prof. Malika – jest wielojęzyczne i wielokulturowe.