Podczas uroczystego posiedzenia senatu, które odbyło się dziś z okazji uczelnianego święta, powitaliśmy w akademickim gronie jedenastu nowych doktorów, trzech doktorów habilitowanych oraz profesora, który swój zaszczytny, bo honorowy tytuł, uzyskał za zasługi na rzecz polsko-chińskiego partnerstwa.
Radość z promocji doktorskich i przyznania profesorskiego tytułu rektorowi Politechniki Pekińskiej prof. Liu Gonghui, dzielili wraz ze społecznością uczelni i rodzinami awansowanych naukowców zaproszeni goście: wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Szymon Ogłaza, przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski, prorektor ds. nauki, edukacji i współpracy międzynarodowej politechniki w Połtawie (Ukraina) Svitlana Sivitska oraz Józef Sebesta, były marszałek województwa opolskiego i inicjator współpracy z Chinami, którą Opolszczyzna i jej politechnika zaczynają właśnie konsumować.
Kiedy stawałem przed znakomitą akademią rok temu świętowaliśmy wspaniałe półwiecze. – rozpoczął rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf – Przez 12 miesięcy trwały uroczystości, a wszelkie konferencje i spotkania były organizowane pod hasłem „pół stulecia – pełny sukces”.
Czas jednak nie zatrzymał się i dzisiaj znowu przed moimi oczami pojawiają się młodzi naukowcy, którzy postanowili swoje zawodowe życie związać z pogłębianiem wiedzy i szukaniem odpowiedzi na wiele pytań – dla rozwoju Opola, Opolszczyzny i kraju.
Rozpoczynamy intensywną pracę, by za kolejnych 50 lat nasi następcy mogli z dumą przyjąć hasło Politechniki Opolskiej „pełny sukces przez całe stulecie”.
Już tradycyjnie, w gronie doktorów znalazło się wielu pracowników przemysłu, którzy swoją naukową wiedzę wykorzystają w pracy zawodowej, natomiast po raz pierwszy wręczono dyplom doktorski w dyscyplinie inżynieria produkcji – (trafił on na ręce pani dr inż. Katarzyny Marek-Kołodziej).
Doktorzy habilitowani:
Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
- Dr hab. inż. Krzysztof Bartecki
Wydział Mechaniczny
- Dr hab. inż. Roman Dyga
- Dr hab. inż. Krzysztof Kluger
Doktorzy:
Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
- Dr inż. Paweł Berger
- Dr inż. Sławomir Krzewiński
- Dr Łukasz Nagi
- Dr inż. Marek Nitsche
- Dr inż. Piotr Paduch
Wydział Mechaniczny
- Dr inż. Sebastian Faszynka
- Dr inż. Daniel Krzyżak
- Dr inż. Ewa Marcisz
- Dr inż. Izabela Pietkun-Greber
- Dr inż. Krzysztof Prażnowski
Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki
- Dr inż. Katarzyna Marek-Kołodziej
Wszystkich zainteresowanych tematyką rozpraw doktorskich i osobami promotorów odsyłamy do prezentacji (Prezentacja promocje doktorskie)
W drugiej części uroczystości nastąpiło przyznanie tytułu honorowego profesora rektorowi Politechniki Pekińskiej i przyjacielowi naszej uczelni, profesorowi Liu Gonghui – ,,wybitnemu specjaliście w zakresie chińskiej teorii i technologii wiercenia, innowatorowi, wynalazcy the Circle air/gas Drilling Technology and Techniques, redaktorowi Dziennika Nauk Petrochemicznych oraz China University of Petroleum, członkowi Komitetu Rewizyjnego China Science Foundation, wyróżnionemu tytułem Doktora Honorowego Anglia Ruskin University, UK oraz tytułem ,,Distinguished Fellow” from Athlone Institute of Technology, Ireland, wytrwale promującemu współpracę między partnerskimi uczelniami”.
Profesor wyraził wielką wdzięczność za otrzymany tytuł, a w okolicznościowym wystąpieniu opowiedział o swojej życiowej drodze, która od dzieciństwa na ubogim wschodzie Chin aż do kierowania największymi uczelniami w Azji, nauczyła go, żeby zawsze dzielić się z innymi. Można powiedzieć, że także w tym duchu, pod koniec marca w Pekinie zawiązano polsko-chińskie konsorcjum akademickie na rzecz udziału obu krajów w projekcie ,,One Belt One Road” nazywanym też projektem Nowego Jedwabnego Szlaku. Profesor Liu, wraz z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem oraz prof. Tangiem Bomingiem, rektorem Chongqing Jiaotong University stanął na jego czele.

Prof. Liu Gonghui dał się poznać jako człowiek bardzo otwarty na współpracę – zaznaczył rektor prof. Marek Tukiendorf – Nie tylko administracyjnie współprowadzi Instytut Konfucjusza, ale pozwala na jego ekspansję. Rozszerzenie działalności o Kędzierzyn Koźle, powstanie pod naszym patronatem Klas Konfucjańskich w siedmiu kolejnych ośrodkach, to bardzo wymierne działania. Dla osób nie znających zasad podejmowania takich decyzji w Chinach powiem tylko, że to co udało mi się powiedzieć w trzech zdaniach, wymaga kilkumiesięcznych intensywnych prac wielu ludzi w obu krajach. I było to możliwe dzięki właśnie przyjacielowi Politechniki Opolskiej.
Warto zaznaczyć, że było to już kolejne wyróżnienie, jakie profesor otrzymał w tych dniach w Opolu. Podczas zakończonej wczoraj Międzynarodowej Konferencji Polsko-Chińskiej, z rąk wojewody opolskiego Adriana Czubaka, profesor otrzymał nagrodę za krzewienie polsko-chińskiej współpracy. Potwierdza to i zasługi rektora pekińskiej politechniki, i wielowymiarowość kontaktów, jakie udało mu się rozwinąć w naszym regionie.
Gratulujemy i dziękujemy!
Na zakończenie uroczystości wystąpił duet: Kamil i Iwona Konieczni, na co dzień studenci Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz członkowie Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, którzy specjalnie dla świeżo wypromowanym doktorów wykonali piosenkę z przesłaniem o dążeniu do celu.