Sprawozdanie o stanie dyscyplin naukowych, które zostaną poddane ewaluacji w przyszłym roku oraz przedstawienie strategii rozwoju, planów i działań na 2021 rok – to temat ostatniego spotkania online zarządu uczelni z kadrą naukową Politechniki Opolskiej.
– To był bardzo wymagający rok, jednak stanowczo uważam, że powinniśmy być z niego zadowoleni, zrealizowaliśmy postawione cele, widać bardzo duży progres w rozwoju naukowym, w ilości patentów, publikacji czy ilości wniosków złożonych o przyznanie grantów i które pozyskujemy. Gratuluje Państwu tych wyników, to jest praca nie tylko poszczególnych osób, ale całych zespołów, za którą bardzo dziękuję – powiedział prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej na początku spotkania z przewodniczącymi dyscyplin naukowych, które zostaną poddane ewaluacji w 2022 roku.
Prof. Tadeusz Łagoda (inżynieria mechaniczna), prof. Małgorzata Wzorek (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka), prof. Damian Bęben (inżynieria lądowa i transport), prof. Dariusz Zmarzły (automatyka, elektronika i elektrotechnika), prof. Rafał Stanisławski (informatyka techniczna i telekomunikacja), prof. Ewa Kulińska (nauki o zarządzaniu i jakości), prof. Krzysztof Malik (ekonomia i finanse), prof. Daniel Puciato (nauki o kulturze fizycznej), prof. Jan Szczegielniak (nauki o zdrowiu), prof. Monika Adamska (architektura i urbanistyka) przygotowali sprawozdania opisujące obecny stan dyscypliny oraz przedstawili strategię rozwoju, planów i działań na 2021 rok.
– Jak się patrzy na te prezentacje, wyniki, które zostały osiągnięte w 2020 roku, to daje dużą nadzieję na to, że staniemy dobrze przygotowani do parametryzacji. W trakcie spotkania wybrzmiało, że nie wszystkie parametry zależą od nas, jeśli jednak spojrzymy z punktu widzenia osiągniętych wyników i z punktu widzenia motywacji, to nic tak dobrze nie motywuje właśnie jak postęp, jak osiąganie wyników, które są bardzo dobre – ocenił prof. Marcin Lorenc.
– Można zaobserwować ponad dwukrotny wzrost osiągnięć w większości dyscyplin, proszę pamiętać, że naszą wspólną drogę zaczęliśmy dopiero 15 miesięcy temu. Udało się zrobić bardzo dużo. 15 miesięcy temu część pracowników nie wierzyła, że będziemy politechniką – dodał prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– Dla mnie ważna jest atmosfera naukowa, jaką udało się zbudować na uczelni, ścieżka, którą coraz więcej osób zaczyna podążać, czyli osoby, które były na stanowiskach dydaktycznych, przechodzą na stanowiska badawczo-dydaktyczne. To pokazuje mobilizację i apetyt na pracę naukową – podkreślił prof. Grzegorz Królczyk.
