W czasie trwającej pandemii grupa 23 studentów ochotników głównie z Politechniki Opolskiej, ale także z Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, podjęła wyzwanie i mimo licznych ograniczeń – z sukcesem zakończyła organizowaną w Politechnice Opolskiej, na mocy porozumienia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Obrony Narodowej, część teoretyczną III edycji programu Legii Akademickiej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje w całym kraju dwie części: część teoretyczną, która właśnie dobiegła końca – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym (moduł podstawowy i moduł podoficerski) oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) – organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej w trakcie przerwy wakacyjnej.
Według założeń Legia Akademicka, jako jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy. Program ten umożliwia studentom i studentkom uzyskanie stopnia wojskowego w trakcie studiów, jest to zatem najkrótsza droga do munduru.
Organizatorem procesu dydaktycznego części teoretycznej Legii Akademickiej, obejmującego przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest Rektor uczelni, a przedsięwzięcie to finansowane jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z uwagi na zawieszenie działalności dydaktycznej wyższych uczelni, spowodowane epidemią, zajęcia teoretyczne w ramach Legii Akademickiej zostały w tej edycji przeprowadzone za pomocą metod i technik kształcenia na odległość. Wykłady w formie cyklu wideokonferencji poprowadził dla grupy uczestników w Politechnice Opolskiej Pan mjr Roman Kuchtiak – doświadczony Oficer Wojska Polskiego, na co dzień pracujący w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Opolu. Nad przebiegiem i realizacją szkolenia Legii Akademickiej na opolskich uczelniach czuwał z kolei Pan kpt. Tomasz Golec – Oficer Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu.
Na uwagę zasługuje również fakt, że Politechnika Opolska jest jedną z trzech opolskich uczelni, które zostały zakwalifikowane do programu w roku akademickim 2019/2020, a zajęcia teoretyczne organizowane w ramach edukacji wojskowej studentów odbywały się na naszej uczelni w każdej kolejnej edycji, począwszy od roku akademickiego 2017/2018.
Zasadniczym celem części teoretycznej, obejmującej 30 godzin dydaktycznych (łącznie dla modułu podstawowego i modułu podoficerskiego) zrealizowanych w formie zdalnych zajęć ogólnouczelnianych, było opanowanie przez uczestników tegorocznej edycji Legii Akademickiej wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.
Podczas zajęć słuchacze zapoznali się z Regulaminem ogólnym Sił Zbrojnych RP, postępowaniem służbowym i ceremoniałem wojskowym, podstawowymi pojęciami z zakresu łączności wojskowej oraz przepisami dotyczącymi korespondencji radiowej. Omówione zostały również ogólne zasady prowadzenia działań taktycznych, charakterystyka broni masowego rażenia oraz wybrane problemy prawne związane z pełnieniem służby wojskowej, w tym reguły umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (autorytet dowódcy, relacje przełożony – podwładny, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).
Program nauczania obejmował także zdobycie przez uczestników Legii Akademickiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego w aspekcie militarnym, budowy, przeznaczenia i właściwości bojowych broni strzeleckiej oraz zasad udzielenia pomocy medycznej na polu walki.
Swoją wiedzę uczestnicy programu na bieżąco uzupełniali za pomocą kursów on-line dostępnych na platformie e-learningowej Legii Akademickiej (PELA), uruchomionej przez Resort Obrony Narodowej na potrzeby III. edycji ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów. Zgromadzony na PELA materiał dydaktyczny obejmujący bloki tematyczne i zagadnienia szkoleniowe z zakresu programu realizowanego dla modułu podstawowego i podoficerskiego, wzbogacony został o nagrania audio i wideo oraz różnego rodzaju animacje, stanowiące ciekawą i angażującą formę nauki. Nabyta przez uczestników wiedza była weryfikowana przy pomocy testów, pytań kontrolnych i quizów. Z zasobów PELA studenci będą mogli korzystać także podczas planowanych w terminie wakacyjnym ćwiczeń wojskowych, a także po ich zakończeniu.
Zwieńczeniem części teoretycznej organizowanej w Politechnice Opolskiej był przeprowadzony zdalnie w dniu 15 maja 2020 r. egzamin, który zaliczyło 23 studentów (w tym 9 kobiet).
Wszystkim absolwentom części teoretycznej Legii Akademickiej serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za część praktyczną, która odbędzie się w wytypowanych jednostkach wojskowych po uprzednim złożeniu przez studentów-ochotników wniosków do odpowiednich organów wojskowych. Zanim jednak studenci założą skrojone na miarę mundury – otrzymają zaświadczenia potwierdzające zaliczenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej Legii Akademickiej.
Zainteresowanych programem Legii Akademickiej zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://legiaakademicka.po.opole.pl/
Projekt finansowany ze środków MNiSW.