O planach utworzenia siódmego wydziału Politechniki Opolskiej w Kędzierzynie-Koźlu rozmawiamy z prezydent K-K panią Sabiną Nowosielską, laureatką Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji 2015.
Na całej uczelni, ale też poza nią – od kilkunastu dni mówi się prawie wyłącznie o zaopolskim wydziale PO. Kto wywołał ten gorący temat?
Utworzenie nowego wydziału politechniki to wspólna inicjatywa moja i rektora prof. Marka Tukiendorfa, wynik spotkania dwóch osób, które stwierdziły: dobrze jest współpracować, więc zróbmy coś razem! Dla nas – mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, uczelnia znajdująca się w miejscu zamieszkania miałaby ogromne znaczenie. Wielu studentów, ale też wielu wykładowców jeździ na zajęcia do Opola, a przecież mogliby zostać w Kędzierzynie-Koźlu.
Przede wszystkim w naszym mieście można zorganizować praktyki studenckie! W skali całej Opolszczyzny mamy przecież największe skupisko firm. Tworzą je duże i małe przedsiębiorstwa reprezentujące bardzo wiele różnych branż, między innymi chemiczną, logistyczną i transportową. Wystarczy wspomnieć samą Grupę Azoty ZAK S.A., Petrochemię Blachownia, czy jedną z największych na świecie firm dystrybucyjnych- Brenntag.
Nasi przedsiębiorcy odczuwają brak kadry inżynierskiej, bo wszyscy specjaliści wyjeżdżają! Mamy więc szansę wykształcić młodzież, która zostanie w mieście i znajdzie zatrudnienie w zakładach, w których odbędzie w czasie studiów praktyki. To jest dobry kierunek!
To nie wszystko. W ,,Azotach” jest projekt zgazowania węgla, który ma duże szanse na rządowe wsparcie. Jest więc prawdopodobne, że w ciągu czterech lat powstanie w naszych zakładach instalacja, która będzie produkowała gaz z węgla. Ta instalacja, porównywalna z inwestycją w nową fabrykę, będzie potrzebowała fachowców, a więc właśnie teraz jest idealny moment, aby – od przyszłego roku, a może od października 2016 – rozpoczął działalność wydział, który wykształci naturalną kadrę dla nowych miejsc pracy.
Atmosfera jest taka, że jeśli dwie strony chcą, to na pewno ten wydział stworzymy!
Na jakim etapie są prace?
Tuż po otrzymaniu od rektora informacji, że wskazał koordynatora projektu – panią kanclerz Barbarę Hetmańską, powołałam zespół pod przewodnictwem wiceprezydenta pana Wojciecha Jagiełły, którego pierwszym zadaniem będzie wypracowanie harmonogramu działań. Te dwa zespoły – kierowany przez panią kanclerz i nasz, kędzierzyński – spotkają się teraz i ustalą, co należy zrobić, aby doprowadzić do utworzenia w Kędzierzynie – Koźlu wydziału politechniki. Podzielą się też rolami kto, co i kiedy. Dałam im krótki termin: 1 marca.
Czy jest już wyznaczona lokalizacja?
Mamy możliwości! Oglądaliśmy już wstępnie kilka obiektów – niedaleko dworca PKP i PKS, ale nie chciałabym na tym etapie jeszcze niczego wskazywać. Poczekajmy na ustalenia naszych zespołów. Jesteśmy z panem rektorem pomysłodawcami, powołaliśmy zespoły, uważam że błyskawicznie i teraz wszystko – a więc również tego rodzaju szczegóły – są w ich rękach.
Wiadomo, że od pomysłu do realizacji musi upłynąć trochę czasu, ale… trzeba działać! Tak jak zdecydowaliśmy z panem rektorem: podaliśmy sobie ręce i powiedzieliśmy: działamy!