Politechnika Opolska jest współorganizatorem pierwszych
w Polsce Targów Dostępności. Prezentowane na targach rozwiązania w przyszłości mogą przydać się każdemu: Program Dostępność Plus i Ustawa o dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie są bowiem skierowane tylko
i wyłącznie do osób z niepełnosprawnością.
– Oczywiście, funkcjonują targi przedsiębiorców, sprzętu rehabilitacyjnego, ale targów związanych z dostępnością nie było. Stąd ten pomysł i zaangażowanie Politechniki Opolskiej, która realizuje bardzo ważny projekt, czyli Centrum Projektowania Uniwersalnego. Chcieliśmy na targach pokazać zarówno wymiar teoretyczny jak i praktyczny, stąd panele dyskusyjne, spotkania z kadrą uczelni. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie będziemy kontynuować – mówi Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PFRON, który zorganizował pierwsze w Polsce Targi Dostępności. Do wtorku włącznie odbywają się one w Stegu Arena i Toyota Park Opole.
– Sama dostępność ma bardzo wiele wymiarów. To nie tylko dostępność architektoniczna, podjazdy, windy czy dostosowana toaleta ale np. jak na stanowisku Instytutu Transportu Samochodowego kwestia dostępności do transportu: żeby osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie prowadzić auto. Na targach można zobaczyć także niesamowite urządzenie, które pomaga w komunikacji osobom z tetraplegią, czyli z porażeniem czterokończynowym. Dzięki temu urządzeniu osoby porozumiewają się ze światem za pomocą gałek ocznych – wylicza Łukasz Żmuda.

– W ramach Projektowania Uniwersalnego skupiamy się na projektowaniu przedmiotów codziennego użytku. To dla nas niezwykle cenne, że możemy poznać nowe organizacje, firmy, które mogłyby wzbogacić nasz wachlarz umiejętności. W ramach centrum organizujemy także specjalistyczne szkolenia dla otoczenia społeczno-gospodarczego – tłumaczy dr inż. Michał Böhm z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. – W ramach targów współpracujemy przy panelach dyskusyjnych, zaproponowaliśmy utworzenie czterech paneli dyskusyjnych związanych z dostępnością cyfrową, transportową, designem oraz architektoniczną. W międzyczasie nawiązywaliśmy współpracę z innymi centrami dostępności – a takich w Polsce są cztery – bardzo nas cieszy, że centra biorą udział – dodaje dr inż. Michał Böhm.
– Cztery lata temu rozpoczęliśmy wdrażanie programu Dostępność Plus. Wtedy najważniejsze były wewnętrzne bariery, które tkwią w nas. Np. to, czy możemy do osoby niewidomej powiedzieć „do widzenia”, do osoby poruszającej się na wózku „podejdź”. Dzięki temu, że promujemy, mówimy, szkolimy architektów, koordynatorów ds. dostępności, pokazujemy, że warto wprowadzać zmiany, jest coraz lepiej. Jeszcze wiele przed nami do zrobienia, dostępność zaczyna się od drugiego człowieka: najpierw w sobie musimy zbudować potrzeby, które mają osoby z niepełnosprawnością, seniorzy czy osoby, które skręcą kostkę – informuje Małgorzata Jarosińka-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Program Dostępność Plus i Ustawa o dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie są skierowane tylko i wyłącznie do osób z niepełnosprawnością, ale znacznie szerzej: do seniorów, do każdego z nas, który np. złamie nogę, skręci kostkę, do rodziców, którzy pchają wózek z dzieckiem. Bariery, które napotykamy, są niezwykle istotne z punktu widzenia każdej z tych osób. Tak naprawdę, rozwiązania, które tworzymy, w ustawie i w programie, mogą być potrzebne za chwilę potrzebne każdemu z nas – podkreśla Małgorzata Jarosińka-Jedynak.
– Jako Politechnika Opolska intensywnie współpracujemy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, licznymi instytucjami jak np. PFRON. Rozpoczynające się właśnie Targi Dostępności są tego dowodem. Ale to nie wszystko. To właśnie na naszej uczelni powstało pierwsze w kraju Centrum Projektowania Uniwersalnego, którego zadaniem jest takie projektowanie produktów – w naszym przypadku mówimy o przedmiotach codziennego użytku – aby mogli z nich korzystać wszyscy, niezależnie od tego czy są sprawni czy nie. Ponadto, cyklicznie na naszej uczelni realizujemy kolejne inwestycje z myślą o studentach z niepełnosprawnościami. To m. in. nowe windy, pętle induktofoniczne, wdrażamy także wytyczne zapewniające przestrzeganie standardów dostępności dydaktycznej, cyfrowej, architektonicznej – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Również nasi studenci np. na zajęciach z projektowania w ramach wzornictwa przemysłowego, dostrzegają potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Niedawno zaprojektowali bowiem takie produkty jak: wyprofilowane siedzisko pod prysznic, platforma dla osób niskorosłych, kubek dla osób z chorobą Parkinsona czy osłonkę na zamek do klucza, która pomaga wprowadzić go do środka – wylicza prof. Marcin Lorenc.