Do 30 czerwca br. można zgłaszać pomysły do tegorocznej, pierwszej w Polsce, edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona. W konkursie do wygrania są nagrody pieniężne w wysokości od 10 do 152 tysięcy złotych oraz realizacja swojego pomysłu wraz ze wsparcie ekspertów marki Dyson.
Od 2005 r. organizatorzy konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona rzucają wyzwanie pomysłowym i przedsiębiorczym studentom, a także niedawnym absolwentom kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem, by zaprojektowali coś, co rozwiąże jakiś problem. Zadanie to zostało celowo sformułowane w sposób możliwie szeroki i otwarty, aby zachęcać studentów do mierzenia się z istotnymi problemami.
Zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu opracowali rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, produkcji nowych rodzajów zrównoważonych tworzyw sztucznych, a także diagnostyki nowotworów. James Dyson osobiście wybiera dwa projekty zwycięskie na poziomie międzynarodowym. Ich autorzy zdobywają niezbędne środki finansowe oraz uznanie na całym świecie, a tym samym czynią jakże ważne pierwsze kroki na drodze do wcielenia swoich pomysłów w życie.
– Młodzi ludzie chcą zmieniać świat, a Nagroda Jamesa Dysona pomaga im w tym, zapewniając niezbędne fundusze, afirmację oraz platformę ułatwiającą im wprowadzenie swoich pomysłów na rynek. Konkurs rozwija się z każdym rokiem. Z niecierpliwością czekam na zapisy w Polsce, dzięki czemu wesprzemy przyszłe polskie talenty z dziedziny projektowania i inżynierii. Aż 65% zwycięzców międzynarodowych finałów komercjalizuje swoje pomysły, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę, że 90% startupów upada. Czekam na innowacyjne wynalazki, które wykraczają poza schematy i kwestionują szablonowe myślenie. Powodzenia! – mówi James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.
W 2021 roku zostaną przyznane dwie międzynarodowe nagrody w wysokości 152 000 złotych każda: Międzynarodowa Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz Główna Międzynarodowa Nagroda. Najpierw jednak na etapie krajowym, zostanie przyznana Nagroda Krajowa dla zwycięzcy na poziomie lokalnym (10 000 złotych) oraz dwa wyróżnienia. Projekt odznaczony Nagrodą Krajową przejdzie następnie do międzynarodowych etapów konkursu.
Najlepsze wynalazki to często te najprostsze, które w sprytny i inteligentny sposób rozwiązują rzeczywiste problemy. W 2020 r. Główną Międzynarodową Nagrodę otrzymał projekt The Blue Box, czyli urządzenie do samodzielnej diagnostyki raka piersi, wykorzystujące algorytm sztucznej inteligencji do analizy próbki moczu. Zostało ono opracowane jako mniej inwazyjna i łatwiej dostępna alternatywa dla konwencjonalnych mammograficznych badań przesiewowych, z których kobiety coraz częściej rezygnują.
Zadanie konkursowe polega na skonstruowaniu czegoś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień lub też problem na skalę światową. Ważne jest to, by rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.
Uczestnicy powinni opisać, jak działa ich wynalazek i jak przebiegał proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia to takie, które rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno objaśnione, opisują krok po kroku przebieg prac nad projektem, zawierają dowody na istnienie prototypu i są uzupełnione zdjęciami oraz krótkim filmem.
Wszyscy jurorzy będą brali pod uwagę ograniczone możliwości tworzenia prototypów i rozwoju produktu wynikające z pandemii COVID-19.
W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona.
Zgłoszenia może także dokonać zespół, pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na uczelni wyższej znajdującej się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs. W przypadku przynajmniej jednego z członków zespołu muszą to być studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem.
Kandydaci zgłaszają swoje projekty za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronie Nagrody Jamesa Dysona: Międzynarodowy konkurs projektowania | Nagroda Jamesa Dysona (jamesdysonaward.org)
Rejestracja zgłoszeń możliwa jest do 30 czerwca br.