Prof. Zhixiong Li jest rozpoznawalnym na świecie naukowcem o bardzo dobrej reputacji, wcześniej pracował na uczelniach wyższych m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych czy w Republice Korei. Teraz do swojej pracy naukowej wybrał Politechnikę Opolską.
Prof. Zhixiong Li posiada bardzo duży, multidyscyplinarny dorobek naukowy dotyczący inżynierii mechanicznej oraz energetyki. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej będzie prowadził badania naukowe właśnie w tych obszarach. Naukowiec już wcześniej współpracował z pracownikami Politechniki Opolskiej, ta współpraca okazała się na tyle dobra i owocna, że postanowił przyjechać do Opola, mimo że konkurencja była spora: profesor pracował wcześniej w ośrodkach akademickich m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych czy w Republice Korei.

– Warto podkreślić, że coraz więcej zagranicznych naukowców ubiega się o możliwość pracy na Politechnice Opolskiej. W zasadzie każdego tygodnia zgłaszają się osoby z różnych krajów, ostatnio bardzo doświadczony informatyk z Pakistanu, który chciałby prowadzić u nas zajęcia – zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, który dodaje, że obecność zagranicznego naukowca nie jest odczuwalna dla budżetu uczelni. – Pomagamy im w aplikowaniu o granty zewnętrzne, które zostają przeznaczone na ich utrzymanie a także na badania. Na miejscu naukowcy rozwijają zespoły badawcze, w których uczestniczą pracownicy politechniki, prowadzą wspólnie innowacyjne badania – tłumaczy.
Prof. Zhixiong Li nie jest pierwszym zagranicznym naukowcem, który na swoje miejsce pracy wybrał Politechnikę Opolską. Wcześniej przyjechał do Opola dr Munish Kumar Gupta, który pracował w Indiach oraz Chinach, zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem. Na pracę i pobyt w Opolu obaj naukowcy otrzymali grant z programu POLS, którego części operatorem jest Narodowe Centrum Nauki.
POLS jest konkursem wspierającym mobilność realizowanym w formule małych grantów dla naukowców z całego świata, chcących prowadzić badania w Polsce.
– Obecność zagranicznych naukowców o takim dorobku na politechnice, to przede wszystkim wartość dla naszych studentów, otoczenia społeczno-gospodarczego, które także na tym skorzysta dzięki badaniom naukowym. W ten sposób również politechnika umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej – zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.