30 absolwentów, którzy dokładnie 50 lat temu ukończyli elektrotechnikę, odwiedziło Politechnikę Opolską. Wiele osób
z tego rocznika pracowało za granicą, gdzie byli uznanymi specjalistami. To właśnie z ich inicjatywy odbył się zjazd absolwentów.
– Hasło „Dziewczyny na politechniki” wcale nie jest takie nowe. Na naszym kierunku prawie 1/3 studentów to były kobiety. Wszystkie pracowały później w zawodzie – podkreśla dr inż. Jadwiga Krych, która swoją drogę zawodową związała z uczelnią. Teraz co roku organizuje spotkania absolwentów.
– W czasie studiów bardzo się zaprzyjaźniliśmy. Co ciekawe, o spotkanie absolwentów na uczelni głównie zabiegali nasi koledzy z Kanady, Niemiec, którzy za granicą byli cenionymi specjalistami. Mieliśmy bardzo dobrych, sympatycznych wykładowców, mimo że to były trudne czasy. Studia zaczynaliśmy w 1968 roku. Laboratoria odbywały się w piwnicy, pracowaliśmy na świeżo zdobytym wyposażeniu. Od tego czasu wydział bardzo mocno się rozwinął – podkreśla dr inż. Jadwiga Krych.

– 50 lat temu to była zupełnie inna uczelnia. Przy ul. Luboszyckiej mieścił się Rektorat, na Ozimskiej Dziekanat. Był tylko jeden akademik przy ul. Oleskiej. Bardzo miło wspominam studia, całe zawodowe życie przepracowałem w wyuczonym zawodzie – wspomina Józef Kacerovsky.
– To był najlepszy okres w życiu. Bardzo dobrze wspominam studia. Bardzo chciałam studiować na uczelni technicznej. Wtedy do wyboru był Wydział Mechaniczny, Wydział Budownictwa i Wydział Elektryczny, wybrałam elektrotechnikę, która daje mnóstwo możliwości – mówi Teresa Schmolke.
– Syn także studiował tutaj na politechnice, córka też. Jeden z wykładowców mówił jej, że mnie pamięta. Jestem pod wrażeniem, jak uczelnia się rozwinęła – dodaje Teresa Schmolke.

We wtorek 30 absolwentów, którzy ukończyli elektrotechnikę dokładnie 50 lat temu, odwiedziło Politechnikę Opolską.
– Bardzo lubię, gdy odwiedzają nas absolwenci i gdy możemy obserwować ich reakcje na to, jak przez te lata rozwinęła się uczelnia. Cieszy mnie zwłaszcza fakt, że o takie spotkania zabiegają osoby, które mieszkają za granicą oraz to, że naszych absolwentów interesuje, co dzieje się na uczelni, jakie prowadzimy badania, co mamy do zaoferowania przyszłym studentom – zauważa prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.