Katarzyna Dąbrowska, studentka architektury wygrała konkurs na zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika św. Jana
z Kęt. To początek zmian w tej części drugiego kampusu.
– Konkurs studencki dotyczył zagospodarowania terenu wokół pomnika św. Jana z Kęt, który od 11 lat znajduje się na drugim kampusie przed budynkiem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Zależało nam na tym, żeby opracować przyjazną przestrzeń dla studentów i gości, która będzie zawierała elementy małej architektury, zieleń – informuje prof. Monika Adamska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Pomnik jest bardzo charakterystycznym elementem drugiego kampusu. Dlatego poprosiliśmy o pomoc naszych ambitnych studentów architektury, żeby stworzyli dla swoich kolegów bardziej przyjazną, użyteczną przestrzeń. Oprócz nagrody finansowanej wygrana w konkursie oznacza także realizację projektu, co dla studenta architektury jest bardzo ważne – podkreśla prof. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, pracownik Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki a także przewodniczący komisji konkursowej.
W konkursie wzięło udział pięciu studentów architektury, którzy opracowali projekt zagospodarowania terenu w skali 1:500, wizualizacje, wskazali rozwiązania materiałowe oraz przedstawili rysunki detali. – Komisja konkursowa była pod wrażeniem wysokiego poziomu prac, zaangażowania studentów. Trzeba pamiętać, że to jest dodatkowe zajęcie, poza programem nauczania, który jest wymagający. Komisja jednomyślnie wskazała pracę Katarzyny Dąbrowskiej jako najlepszą. Na uwagę zasługuje symboliczne wykorzystanie życiorysu św. Jana w aranżacji i bardzo dojrzałe podejście studentki – tłumaczy prof. Monika Adamska.
– Fakt, że moja praca będzie realizowana to dla mnie bardzo duża nagroda – mówi Katarzyna Dąbrowska, studentka architektury, która we wtorek odebrała symboliczny czek o wartości trzech tysięcy złotych za wygraną w konkursie. – Kluczem do tego projektu było poznanie życiorysu św. Jana. Podkreśliłam ważność pomnika nawiązując wszystkimi elementami do niego. To np. ławki w kształcie lilii, którą św. Jan otrzymał w wizji od Matki Boskiej, zaprojektowałam także bibliotekę zewnętrzną w kształcie dzbana, która nawiązuje do legendy, według której św. Jan pomógł płaczącej kobiecie i scalił rozbity dzban. Chciałam, żeby zaprojektowana przestrzeń zachęcała do zatrzymania i spędzenia chwili wolnego czasu – opisuje Katarzyna Dąbrowska.

Przypomnijmy, że pomnik piętnastowiecznego uczonego autorstwa Ryszarda Gluzy – profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – został umieszony na kampusie w 45. rocznicę powstania uczelni z inicjatywy prof. Jerzego Skubisa. – Jest się na kim wzorować. Wartości, jakie niesie postać św. Jana są bardzo ważne. Czas studiów to czas nie tylko nauki, ale także kształtowania postaw, charakterów, wyrabiania poglądów – tłumaczy prof. Jerzy Skubis.
– Zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie pomnika św. Jana z Kęt to początek zmian w tej części kampusu. Planujemy uporządkować drugą część placu, gdzie powstanie parking z wyznaczonymi miejscami w otoczeniu zieleni, a także wyburzenie budynku nr 8 – informuje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej, który dodaje, że na drugiej części placu trwają ostatnie prace związane z powstaniem chińskiego ogrodu, gdzie łącznie będzie kilkaset nasadzeń a także elementy małej architektury jak ławki i fontanna.
