Kiedy w lutym 2014 r. Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki otrzymał uprawnienia doktorskie – sukces świętowała cała uczelnia, były to bowiem szóste, a więc ostatnie, wymagane przez ustawę prawa, niezbędne do utrzymania autonomii uczelni.
Dla nas to ogromny sukces – powiedział wówczas dziekan dr hab. inż. Waldemar Skomudek, prof. PO – ale również wyzwanie dla kadry. Chciałbym jednak podkreślić, że to szansa dla starających się o stopień nauk technicznych w zakresie inżynierii produkcji.
I rzeczywiście – nie trzeba było długo czekać, aby młodzi badacze nie tylko cieszyli się niezagrożonym statusem akademickości swojej alma mater, ale też skorzystali z możliwości uzyskania stopnia naukowego.
W środę, 5 października 2016 r. odbyła się pierwsza, publiczna obrona pracy doktorskiej. Jej autorem jest pracująca na wydziale Katarzyna Marek-Kołodziej, a promotorem – dziekan Skomudek.
Praca na temat ,,Metodyka zarządzania dużymi projektami oparta na koncepcji łańcucha krytycznego” została obroniona śpiewająco.
Gratulujemy!
Inżynieria produkcji
Kolebką tego popularnego kierunku jest Opole, a ,,ojcem” nasz profesor i doktor honoris causa Ryszard Knosala, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie. Profesor opracował program nauczania dla zarządzania i inżynierii produkcji i zainicjował uruchomienie jej na Politechnice Opolskiej w roku akademickim 1999/2000 jako jednej z pierwszych uczelni w Polsce.
W 2005 r. powołany przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zespół pod kierownictwem prof. Knosali przygotował standardy nauczania dla tego kierunku, obowiązujące do dzisiaj w całej Polsce.
Również w całej Polsce studenci uczą się z podręczników akademickich, będących unikalnym przedsięwzięciem – w celu stworzenia 22 – tomowego cyklu prof. Knosala powołał zespół 65 autorów, w tym 42 profesorów z 25 uczelni.
Nic więc dziwnego, że to właśnie Opole stało się siedzibą ważnego, ogólnopolskiego klastra – Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Inżynierii Produkcji zrzeszającego blisko 80 podmiotów z całego kraju.
Domena klastra, czyli inżynieria produkcji – zauważył podczas inauguracji przedsięwzięcia w czerwcu 2014 r. rektor prof. Marek Tukiendorf – narodziła się na Politechnice Opolskiej. To produkt naszej uczelni. Słyniemy z niej tak, jak inni z błękitnego lasera.