Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 nauczyciele i pracownicy opolskich uczelni wyższych wzięli udział w spotkaniu opłatkowo-noworocznym.
– Bardzo się cieszymy z tak licznej frekwencji. To nasze pierwsze spotkanie po trzech latach przerwy. Spotkanie opłatkowo-noworoczne środowiska akademickiego podzielone jest na kilka części. Pierwsza to koncert kolęd, tym razem w wykonaniu chóru studentów muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, kolejna to wystąpienia rektorów opolskich uczelni i naszych gości, następnie składanie życzeń i oczywiście świąteczny poczęstunek – wylicza ks. prof. dr hab. Marcin Worbs, kapelan-duszpasterz nauczycieli akademickich, jeden z organizatorów spotkania, które odbyło się w środowy wieczór w auli seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
– Za nami trudny rok. Rozpoczęliśmy go kolejnym etapem pandemii, następnie wybuchła wojna wywołana atakiem sowieckim na Ukrainę. Ale to był także rok, który nasze uczelnie dobrze wykorzystały. Mam tutaj na myśli chociażby wyniki uniwersytetu i politechniki w ostatniej ewaluacji. Chciałbym życzyć państwu w tym roku, żeby nikt niczego wam nie zabrał, żeby przetrwały wartości, standardy, fundamenty akademickiego świata – powiedział prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. – Czasy, w jakich żyjemy, to przede wszystkim egzamin z solidarności, człowieczeństwa. To także sprawdzian dla nas samych, jak odnajdujemy się w nowej rzeczywistości. Jestem pewien, że nie ma wśród nas osoby, która nie zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy, czy to przez wsparcie rzeczowe, finansowe czy też nierzadko przyjmując pod swój dach uciekających przed piekłem wojny. Politechnika na potrzeby uchodźców udostępniła akademik Sokrates, gdzie cały czas mieszka ponad 330 osób. Warto podkreślić, że najmłodsze dziecko w chwili przybycia do Sokratesa miało zaledwie 10 dni – zaznaczył prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– To także moment dla nas, ludzi nauki, techniki by jeszcze lepiej działać na rzecz społeczeństwa. Dlatego życzę państwu zdrowia, ale przede wszystkim siły, wytrwałości, nieustającej pasji, realizacji zaplanowanych celów – dodał rektor Politechniki Opolskiej.
– Życzę wszystkim zebranym pokoju w sercu, który promieniuje na wszystko. W tym roku obchodzimy 25 rocznicę obrony województwa, która pokazuje nam, że warto się jednoczyć,być wspólnotą – powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego. – Za nami szczególnie trudny czas, pełen wyzwań. To czas solidarności, pomocy uchodźcom z Ukrainy, Afganistanu, ale także czas stabilnego i systematycznego rozwoju Politechniki Opolskiej. Przed nami nieprzewidywalny rok i nowe wyzwania. Życzę przede wszystkim pokoju – zwrócił się do zebranych Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. – Studiowałem niedaleko Wydziału Teologicznego. Pamiętam czas studiów jak okres radosny, beztroski, czas przyjaźni, życzliwości. Tego wam życzę. Oprócz sukcesów w życiu zawodowym także sukcesów i radości w życiu prywatnym – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
– Wiele niebezpieczeństw na nas czyha,mówimy o pokoju,współpracy, a ciągle to samo nas spotyka. Każda epoka ma swoje kryzysy. Coś gdzieś nie funkcjonuje. Dlatego tak ważny jest apel do ludzi nauki,którzy stoją ponad podziałami. Trzeba wychować, kształcić społeczeństwo, uczyć prawdy, tworzyć ojczyznę serc, czego życzę z całego serca – podsumował ksiądz biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, który przez lata był związany z diecezją opolską.