Kolejny awans naukowy na Wydziale Mechanicznym.
W dniu 15 marca br. Rada Wydziału Mechanicznego jednogłośnie zaakceptowała jednomyślną uchwałę Komisji Habilitacyjnej podjętą w postępowaniu habilitacyjnym dr inż. Krzysztofa Klugera o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika. Warto zwrócić uwagę, że jest to na naszym wydziale pierwsza habilitacja w tej dyscyplinie.
Dr hab. inż. Krzysztof Kluger uzyskał awans za osiągnięcia dydaktyczne i naukowe. Te ostatnie zaś zostały zebrane i podsumowane w monografii zatytułowanej „Analiza wpływu naprężenia średniego na trwałość zmęczeniową wybranych materiałów w złożonym stanie obciążenia”.
Kariera naukowa dra hab. inż. Krzysztofa Klugera od samego początku była związana z Politechniką Opolską, gdzie w 2002 r. obronił dyplom magistra inżyniera na kierunku mechanika i budowa maszyn, a w 2006 r. uzyskał stopień doktora w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn i jednocześnie podjął pracę na stanowisku asystenta, a trzy lata później adiunkta.
Aktualnie dr hab. inż. Krzysztof Kluger w swej pracy naukowej zajmuje się opracowaniem i weryfikacją kryterium naprężeniowego do oceny trwałości zmęczeniowej w jednoosiowym i złożonym stałoamplitudowym stanie obciążenia z wartością średnią oraz naprężeniami resztkowymi w materiałach zgrzewanych metodą wybuchową. Jego łączny dorobek publikacyjny wynosi 37 publikacji, z czego 10 publikacji w czasopismach wyróżnionych w Journal Citation Reports (lista filadelfijska), jest także autorem 2 monografii naukowych oraz współautorem skryptu akademickiego i według bazy Web of Science posiada Indeks Hirscha h = 6.
Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że Krzysztof Kluger pełnił również w latach 2010-2014 funkcję koordynatora projektu „Czas inżynierów – studia zamawiane na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego całkowita wartość wyniosła 1 652 309,42 zł, a liczba beneficjentów 198. W kadencji 2012–2016 był przedstawicielem nauczycieli akademickich nie będących profesorami i doktorami habilitowanymi do Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. Prowadził również szkolenia dla pracowników firm produkcyjnych. Realizował kursy doszkalające z zakresu badań wytrzymałościowych dla pracowników firm takich jak Knauf oraz FAMET S.A.
Natomiast w roku akademickim 2014/2015, jako członek Zespołu ds. programów kształcenia na kierunku Transport uczestniczył w pracach związanych z uruchomieniem tego kierunku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Prowadził i prowadzi różne rodzaje zajęć dydaktycznych na wszystkich formach i poziomach studiów ze studentami z wielu kierunków. Głównym polem jego zainteresowań w dziedzinie edukacji są problemy i procesy związane z konstrukcją maszyn, jednak prowadził także zajęcia z mechaniki i wytrzymałości materiałów, grafiki inżynierskiej oraz CAD.
fot. Laboratorium w Katerze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn