Luty to szczególnie intensywny czas dla studentów ostatniego roku studiów I-go stopnia prowadzonych na Wydziale Mechanicznym. Właśnie odbywają się obrony pierwszych w tym roku prac inżynierskich na kierunkach inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika.
Ścisk w dołku, suchość w gardle i drżenie rąk – silne emocje towarzyszyły studentom przez cały dzień, lecz już po około 30 minutach od wejścia do gabinetu, gdzie odbywały sie obrony i udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, kolejno wychodzili z uśmiechem na twarzy i wymarzonym tytułem inżyniera. Zadowoleni byli zarówno świeżo upieczeni inżynierowie, jak i komisje egzaminacyjne, zgodnie podkreślające dobry poziom prac inżynierskich i ich autorów.
Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu dyplomowego w dniu 5 lutego czuwały komisje, którym przewodniczyli: dr hab. inż. Sebastian Brol, dr hab. inż. Krystian Czernek oraz dr hab. inż. Marian Bartoszuk.
Projekt inżynierski wykonany przez studentów mechatroniki Łukasza Kisiela i Wojciecha Kopacza w ramach realizacji pracy dyplomowej pod kierunkiem promotora dr inż. Andrzeja Bieńka dowodzi, że nasi absolwenci z powodzeniem wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Działanie projektu oparte jest o sterownik PLC Siemens LOGO 12/24 RCE oraz płytę rozwojową Arduino UNO. Komponenty te zostały połączone z elementami wykonawczymi takimi jak: silnik elektryczny z dmuchawą oraz elektronicznie sterowaną przepustnicą. Cały układ regulacji działa w sprzężeniu zwrotnym z wykorzystaniem sygnałów z przepływomierzy powietrza HFM.
Realizując ambitne zadanie budowy stanowiska dydaktycznego, złożonego z dwóch modułów: regulacji wydajności wentylatora oraz regulacji położenia przepustnicy, dyplomanci wykazali się ogromną determinacją i zdolnością w rozwiązywaniu szeregu problemów natury inżynierskiej związanych z procesem sterowania. Zbudowane w ramach prac dyplomowych stanowisko pozwoli na analizę procesu sterowania przepływem powietrza w układach dolotowych silników oraz badanie działania poszczególnych elementów wykonawczych i czujników. Efekty pracy dyplomantów stanowić będą rozszerzenie bazy laboratoryjnej na kierunku mechatronika Wydziału Mechanicznego.
Lada dzień swoich prac dyplomowych będą również „bronili” pierwsi absolwenci 3,5 letnich studiów inżynierskich na kierunku energetyka. Absolwenci tego przyszłościowego kierunku są przygotowani do udziału w projektowaniu, wytwarzaniu, montażu, nadzorze, eksploatacji oraz badaniu diagnostycznym maszyn i urządzeń energetycznych, ich elementów, a także energetycznych systemów technologicznych. Mogą pracować w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją w obszarze systemów energetycznych i zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej nauki! W końcu nie od dziś wiadomo, że dobre wykształcenie jest gwarancją lepszego startu na rynku pracy.