Miło nam poinformować, że w tegorocznym konkursie promującym Strategię Polskich Marek – Polskie Perły, nagrodę „Perły Medycyny 2018” wraz ze statuetką otrzymał SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II. Była to decyzja Rady Programowej i Organizatorów konkursu, który zorganizowała Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców – przedsiębiorcy.pl.
Nagroda została przyznana w kategorii Wydarzenie w branży medycznej i honoruje współpracę pomiędzy szpitalem a Politechniką Opolską podpisaną w dniu 31 marca 2017 r., a także fakt utworzenia na terenie placówki medycznej Instytutu Fizjoterapii Wydziału Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, w tym Katedry Fizjoterapii Klinicznej (kierownik prof. Jan Szczegielniak) i Katedry Podstaw Fizjoterapii (prof. Mariusz Migała), a także zaangażowanie szpitala we wspieraniu nowatorskich metod w dziedzinie rehabilitacji medycznej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.
Na podstawie umowy, w lipcu 2017 r. w Katedrze Fizjoterapii Klinicznej Instytutu Fizjoterapii na terenie szpitala powstała jedna z pierwszych pracowni, umożliwiająca badania oraz praktyczne wdrożenie innowacyjnej metody usprawnienia, wykorzystująca nowoczesne technologie komputerowe. Jest to stanowisko do ćwiczeń ruchowo-poznawczych i kontroli równowagi.
Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia pacjent otrzymuje natychmiastową informację zwrotną a wykonywane zadania mają interaktywną i ciekawą formę, która motywuje pacjenta do systematycznej pracy. Utworzenie pracowni stworzyło szansę dla studentów do uzyskania pełniejszego przygotowania zawodowego w przyszłej pracy w zawodzie fizjoterapeuty. Pracownicy placówki oraz uczelni zyskali dostęp do nowoczesnej aparatury umożliwiającej prowadzenie badań naukowych w zakresie rehabilitacji w chorobach płuc, chorobach układu krążenia, dysfunkcji narządów ruchu.
Dotychczas w pracowni powstała pierwsza w Polsce praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. Jana Szczegielniaka na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w fizjoterapii chorych pulmonologicznych, której autorem jest dr Sebastian Rutkowski. Korzyści z pracowni odnoszą jednak przede wszystkim pacjenci szpitala, gdyż wykorzystanie nowoczesnych technologii daje możliwość głębszego zaangażowania się w wykonywane ćwiczenia oraz doprecyzowania parametrów zadań ruchowych.
Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 22 czerwca b.r. w Warszawie. Nagrodę odebrał dyrektor placówki Mariusz Grochowski, a w gali uczestniczyła również dyrektor ds. medycznych dr Krystyna Rasławska oraz prof. Jan Szczegielniak.
Nagroda, będąca dla szpitala dużym wyróżnieniem, przynosi również satysfakcję władzom Politechniki Opolskiej, które w ubiegłym roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dyrekcji szpitala oraz pracownikom szpitala i jednocześnie naszej uczelni przygotowały umowę o współpracy. Jej podpisanie było efektem wieloletniej już współpracy pomiędzy obiema instytucjami, a samo porozumienie umożliwiło realizację praktyk zawodowych, zajęć klinicznych oraz badań naukowych studentom, a także pracownikom szpitala i Politechniki Opolskiej. Serdecznie gratulujemy dyrekcji i pracownikom Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach!