Pracowników Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego narażonego na promieniowanie, widok tysiąca lamp rentgenowskich (w tym przedwojennych, bez żadnego, godziwego atestu!) mógłby wprawić w przerażenie! …gdyby nie to, że cały ten sprzęt to „unieszkodliwiona”, czyli pozbawiona pierwiastka promieniotwórczego, kolekcja uczelnianego muzeum 🙂
Ciekawa eksponatów grupa z KCOR przyjechała na politechnikę z Łodzi, 14 grudnia w ramach doskonalenia zawodowego. Nasi wyjątkowi goście wysłuchali wykładu kustosza zbiorów dra Grzegorza Jezierskiego i zwiedzili największą na świecie (a wciąż rozrastająca się) kolekcję lamp rentgenowskich i innych urządzeń oraz pamiątek związanych z promieniowaniem X.
O wrażeniach, jakie zrobiła na nich wizyta opowiada zastępca dyrektora Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej, pani Dorota Wróblewska:
Pasja Pana Grzegorza Jezierskiego jest od wielu lat znana w środowisku związanym z ochroną radiologiczną, Pan Grzegorz bywał uczestnikiem i gościem wielu spotkań o tematyce związanej z ochroną przed promieniowaniem, między innymi mieliśmy zaszczyt prezentować jego dorobek na organizowanej corocznie przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia Konferencji PJOMED „Promieniowanie Jonizujące w Medycynie” w 5-tą rocznicę powołania Muzeum Lamp Rentgenowskich przez Politechnikę Opolską.
Jednak wrażenia z wizyty w Muzeum i możliwość zobaczenia tak bogatej i różnorodnej kolekcji zebranych eksponatów „na żywo” przerosły nasze wszelkie oczekiwania! Nie do wiary jak pasja i determinacja jednego człowieka pozwala przekształcić prywatne zbiory domowe w tak niezwykłe Muzeum. Pod wielkim wrażeniem bogatej ekspozycji i interesującego wykładu byli wszyscy uczestnicy naszego wyjazdu szkoleniowego. Dziękujemy bardzo za podroż w czasie w świat lamp rtg!