Mając na celu podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw z Opolszczyzny, Politechnika Opolska wraz z partnerami – Uniwersytetem Opolskim oraz niemieckim Uniwersytetem w Mannheim realizuje projekt pn. ,,Efektywny transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim”. Rozpoczęty na początku lutego i mający potrwać do czerwca 2015 r. projekt obejmie aż sto firm, do których z politechniki popłyną innowacyjne rozwiązania z zakresu nauk technicznych i o zarządzaniu.
Transfer będzie miał – jak można się spodziewać – także kierunek zwrotny w postaci osiągnięcia znaczącej pozycji w systemie nauki polskiej i europejskiej przez zaangażowany w realizację projektu Wydział Ekonomii i Zarządzania.
W związku z projektem politechnika gościła w ostatnich dniach delegację z Niemiec: Niclasa Ruffera i Marie Oehne. Podczas wizyty w Opolu goście spotkali się z przedstawicielami lidera projektu – Samorządu Województwa Opolskiego oraz z partnerskim uniwersytetem, aby zaplanować zakres wspólnych działań, przeprowadzić pogłębione wywiady dotyczące transferu wiedzy i poznać ponad dwudziestoosobową grupę naukowców z politechniki, którzy pod okiem koordynatora projektu dr inż. Małgorzaty Adamskiej prodziekan ds. dydaktyki WEiZ będą realizować poszczególne zadania.
Dzięki prezentacji prof. Krzysztofa Malika, prorektora ds. współpracy i rozwoju, pełniącego w projekcie funkcję przewodniczącego składu tutorów merytorycznych – goście z Niemiec mieli także okazję przekonać się o doświadczeniu Politechniki Opolskiej w realizacji projektów na rzecz regionalnych przedsiębiorstw, zarówno badawczych (Województwo Opolskie Regionem Zrównoważonego Rozwoju – Foresight Regionalny do 2020r., Przedsiębiorstwa jutra – prognozowanie trendów rozwojowych w województwie opolskim, Opolska Platforma Innowacji), jak związanych z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki (łącznie 28 projektów na kwotę ponad 55 milionów zł).
I choć, jak widać, niewątpliwie mamy się już czym pochwalić, to jednak wciąż uczymy się od niemieckich partnerów i chcemy skorzystać z ich daleko bogatszego doświadczenia w tworzeniu powiązań uczelni z przemysłem.