16 czerwca 2020 z inicjatywy firmy ANSYS i Mesco odbyło się spotkanie z władzami Politechniki Opolskiej w sprawie rozszerzenia współpracy w ramach umowy partnerskiej ANSYS –Politechnika Opolska.
Politechnika Opolska od grudnia 2018 jest Akademickim Partnerem firmy ANSYS, światowego lidera w dziedzinie produkcji oprogramowania do symulacji zjawisk fizycznych. W ramach obowiązującej umowy partnerskiej w 2019 roku odbyło się ogólnodostępne jednodniowe seminarium i warsztaty dla studentów i pracowników naukowych. Ponadto, w 2019 roku uruchomiono dla pracowników naukowych i doktorantów możliwość dostępu do pakietu oprogramowania badawczego (więcej informacji na stronie ansys.po.edu.pl).
W dostarczonym bezpłatnie pakiecie oprogramowania ANSYS znalazł się także zestaw licencji edukacyjnych do prowadzenia zajęć ze studentami, które od początku 2019 są wykorzystywane w procesie dydaktycznym na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. W ramach rozszerzania współpracy, Politechnika Opolska pod koniec 2019 zakupiła licencję Campus, która zabezpiecza dalsze możliwości rozwoju edukacji i badań naukowych opartych na najnowszych technologiach symulacji komputerowej.
W trakcie bieżącego spotkania przedstawiciel firmy ANSYS Piotr Resiak oraz prezes firmy MESco Mariusz Gorol zadeklarowali chęć dalszej partnerskiej współpracy oraz jej rozszerzenia. Ze strony Politechniki Opolskiej rektor dr hab. inż. Marcin Lorenc oraz prorektor dr hab. Grzegorz Królczyk zapewnili także o chęci rozwoju partnerstwa, które jest jednym z elementów strategii rozwoju uczelni. Prorektor Królczyk przedstawił wizje nowej polityki rozwoju potencjału badawczego Politechniki Opolskiej opartej na scentralizowaniu zasobów i optymalizacji ich wykorzystania. W ramach tej strategii w najbliższym czasie na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki uruchomione będzie centrum obliczeniowe i oprogramowanie ANSYS będzie jego ważnym elementem. Pan prezes Gorol zadeklarował pomoc przy konfiguracji oprogramowania ANSYS i udostępnianiu zasobów obliczeniowych dla pracowników naukowych. Rozszerzając współpracę uzgodniono wpisanie na stałe do kalendarza wydarzeń Politechniki Opolskiej „ANSYS Support Day”, które będzie obejmował seminaria i warsztaty dla pracowników naukowych i studentów.
W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej wydarzenie to będzie realizowane w formie zdalnej lub stacjonarnej.
Prorektor Królczyk wyszedł z propozycją, by Politechnika Opolska stała się na stałe miejscem spotkania-konferencji naukowej o zasięgu międzynarodowym z dziedziny symulacji komputerowej i by to wydarzenie było organizowane we współpracy z firmą ANSYS. Pan Piotr Resiak, przedstawiciel firmy ANSYS na Europę Wschodnią zadeklarował pomoc w organizacji takiej konferencji.
Podsumowując spotkanie rektor Lorenc zaprosił uczestników do dalszej aktywnej współpracy w nowego roku akademickim.
W spotkaniu wzięli udział także pracownicy naukowi Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.