Odeszli od nas, ale o nich pamiętamy. Tradycyjnie,
1 listopada wspominamy pracowników Politechniki Opolskiej, którzy odeszli w minionym roku. W intencji tych osób, a także pozostałych pracowników opolskich uczelni, którzy odeszli w ostatnich latach, zostanie odprawiona msza święta przez Duszpasterstwo Pracowników Akademickich.
W minionym roku z grona społeczności Politechniki Opolskiej odeszli:
Eugeniusz Mróz
radca prawny w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Jako urodzony wadowiczanin zasłynął z sięgającej czasów szkolnych przyjaźni z Karolem Wojtyłą. W czasie II wojny światowej, która przerwała jego studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim walczył w partyzantce pod pseudonimem Lima. Pan Eugeniusz w wieku stu lat.

Daromiła Krajewska – Potiszil
starszy wykładowca języka rosyjskiego, emerytowany wieloletni pracownik dawnego Studium Języków Obcych, a obecnego Centrum Językowego.
Dr inż. Jacek Korniak
wykładowca Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który ostatnich latach pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Automatyki oraz był kierownikiem kilku dydaktycznych projektów stażowych, opiekunem praktyk oraz założycielem i opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Automatyków. Również aktywnie współpracował z przemysłem w zakresie automatyki przemysłowej.
Był nauczycielem bardzo lubianym przez całą społeczność akademicką. Zawsze uśmiechniętym i chętnym do pomocy, często angażował się w działania promocyjne i organizacyjne na Wydziale. Miał 48 lat.

Dr Zbigniew Kołaczkowski
związany był z opolskim środowiskiem akademickim, m. in. pełnił funkcję kierownika Studium Nauk Społecznych i Ekonomicznych Wyższej Szkoły Inżynierskiej, w latach 1976 – 1979 był dziekanem Wydziału Budownictwa i Architektury. Miał 88 lat.

Dr inż. Andrzej Przytulski
adiunkt w Katedrze Automatyzacji Napędów i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz nauczyciel kontraktowy w Zespole Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu. Ukończył obie opolskie uczelnie (ówczesne WSP i WSI), doktoryzował się w Technische Hochschule Ilmenau zaliczającej się obecnie do jednego z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych (dwa razy 6. miejsce w rankingu UE). Poza pracą badawczą i publikacyjną dr inż. A. Przytulski pełnił rolę eksperta i często można go było zobaczyć w programach regionalnej telewizji, kiedy komentował różne zjawiska i wydarzenia związane z wpływem pola elektrycznego na organizm człowieka.

Danuta Paciej
pionierka uczelnianej administracji, która kierowała pierwszym dziekanatem WSI. Miała żyłkę społecznika, w latach 80’ zaangażowała się w działalność uczelnianej „Solidarności”.
Zawsze pomocna, życzliwa i godna zaufania pani Danuta zaskarbiła sobie ogromną sympatię i wdzięczność wielu roczników studentów, którzy obdarowywali ją kwiatami i nigdy nie zapomnieli o legendarnej Kierowniczce, zapraszając ją na kolejne zjazdy absolwentów.

Piotr Białek
poświęcił naszej uczelni 40 lat pracy zawodowej. Współtworzył Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, pracował w Biurze Transferu Technologii i Wdrożeń w ramach Działu Nauki, a przed emeryturą, na którą przeszedł w 2017 r., związał się z Sekcją Aparatury. Przez cały czas ściśle współpracował z naszą biblioteką – głównie w obszarze gromadzenia zasobów prac naukowych i patentów, które powstają na PO.
Prof. Stanisław Senft
emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Opolskiej, dyrektor Instytutu Śląskiego.
W 1998 r. rozpoczął aktywność dydaktyczną jako nauczyciel akademicki – najpierw na Uniwersytecie Opolskim, następnie na Politechnice Opolskiej.
1 października 2006 r. rozpoczął pracę na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Polityki Regionalnej. Po zmianach organizacyjnych pracował na Wydziale Ekonomii i Zarządzania w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Społecznych. Miał 77 lat.

Prof. Marian Ciepaj
długoletni pracownik Politechniki Opolskiej, emerytowany nauczyciel akademicki na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, gdzie kierował Katedrą Prawa Gospodarczego, przez długi czas pełnił funkcję przewodniczącego wydziałowej komisji wyborczej. Dał się poznać jako nieprzeciętny erudyta, człowiek wielkiej kultury osobistej i pasji dydaktycznej. Zarazem był osobą skromną i uczynną.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Latawiec
wieloletni kierownik Katedry Systemów Sterowania i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, ceniony pedagog, ogromny pasjonat nauki, wspaniały mentor, stypendysta prestiżowych stypendiów naukowych, tj. stypendium Fulbrighta (Purdue University, USA, 1978-1979) oraz stypendium Tempus (University of Ghent, Belgia, 1990-1991). W latach 2016-2020 był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. Odszedł w wieku 77 lat.

Stanisława Biegus
bibliotekarka, która w latach 1977-1986 kierowała Oddziałem Opracowania Druków Zwartych i Wydawnictw Ciągłych. W 1998 r. utworzyła i do chwili odejścia na emeryturę w 2007 r. kierowała Biblioteką Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Pani Stanisława Biegus była osobą niezwykle życzliwą i pomocną w stosunku do czytelników i współpracowników, a w ciągu ponad 40-letniego stażu zawodowego wychowała wielu bibliotekarzy, pracujących w bibliotece PO i bibliotekach Opola.

Prof. Jerzy Gołaś
wieloletni pracownik naukowy i dziekan Wydziału Budownictwa, gdzie m. in. stworzył zespół naukowy badający konstrukcje powłokowe przy użyciu ówcześnie dostępnych metod numerycznych i dawnych, mało-wydajnych komputerów, co było w owym czasie znaczącym osiągnięciem. Od roku 1987 pracował na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Profesor Ján Bujňák
– od lat 90-tych był związany naukowo z Wydziałem Budownictwa (obecnie Wydziałem Budownictwa i Architektury) naszej Uczelni (m.in. poprzez programy CEEPUS i NAWA, aktywne uczestnictwo w pracach Komisji Inżynierii Budowlanej przy katowickim Oddziale PAN i w ramach opolskich konferencji ECCE). Od kilkunastu lat był także pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Politechnice Opolskiej. W latach 2002-2010 pełnił funkcję Rektora Uniwersytetu Żylińskiego.

Prof. Antoni Guzik
Rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej, nestor opolskich naukowców, autorytet w dziedzinie termodynamiki i twórca Wydziału Mechanicznego a także żołnierz AK zmarł w wieku 96 lat.
W dniu swoich 90.urodzin powiedział: – Jestem dumny i szczęśliwy, że jestem cząstką społeczności Politechniki Opolskiej. Dane mi było uczestniczyć na każdym etapie jej rozwoju wśród oddanych i życzliwych ludzi, cieszących się autorytetem. Doświadczenie dydaktyczne pozwala mi sformułować zalecenie, że systematyczna i wytrwała nauka daje zawsze oczekiwane owoce. Dzięki temu wielu byłych studentów osiągnęło stopnie naukowe i znaczące stanowiska. Daje mi to satysfakcję dobrze wypełnionego obowiązku. Można to nazwać szczęściem.

W intencji tych osób, a także pozostałych pracowników opolskich uczelni, którzy odeszli w ostatnich latach, zostanie odprawiona msza święta. Duszpasterstwo Pracowników Akademickich zaprasza na doroczną mszę za zmarłych pracowników opolskich uczelni w piątek, 5 listopada o godz. 19.00 w Kościele Seminaryjno-Akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu, przy ul. Drzymały 1a.
Tradycyjnie również, delegacja Politechniki Opolskiej odwiedziła groby pracowników uczelni.