Od jedenastu miesięcy cała uczelnia (ale też przyglądający się inwestycji i czekający na jej owoce region) śledzi postępy wielkiego remontu budynków 1 i 3 w II kampusie. Remont został zakończony. Zaczęło się konkurowanie z najlepszymi uczelniami w Polsce.
Celem wartej 30 milionów złotych inwestycji (zrealizowanej – jak powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf – w rekordowo szybkim tempie) było skonsolidowanie w jednym miejscu Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki i zapewnienie takiego poziomu kształcenia i badań, aby dostarczyć gospodarce wysoko wyspecjalizowane kadry inżynierskie i przysłużyć się rozwojowi przemysłu, miasta i oczywiście samej uczelni, która zebrała dziś całe mnóstwo gratulacji.
Słowa uznania dla rozmachu, z jakim rozbudowuje się baza i perspektywy politechniki płynęły od gości, którzy zaszczycili uroczyste oddanie budynków.
Wśród nich byli mecenasi projektu, którzy – na rożnych szczeblach – wsparli śmiały plan opolan: prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP (,,To początek kolejnego etapu wspaniałego rozwoju PO”) i wiceminister Adam Zdziebło (,,Dziękuję za determinację, z jaką dążyliście do przeobrażenia tego miejsca”).
Na otwarcie nowej siedziby wydziału przybył także prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który – jeszcze jako radny – osobiście głosował za przekazaniem koszarów politechnice i który dziś, widząc jak uczelnia zmieniła nie tylko ów powojskowy teren, ale i całą dzielnicę, jest dumny z tej historycznej decyzji.
Uroczystość zaszczyciła także konsul Niemiec pani Sabine Haake, która podkreśliła z kolei znaczenie współpracy naukowej między naszymi państwami.
Gospodarz – dziekan prof. Marian Łukaniszyn przedstawił po krótce historię i ofertę wydziału, a pani kanclerz Barbara Hetmańska, która odpowiada za rozliczenie finansowe projektu przypomniała, że w tych odnowionych pięknie murach jest równie efektowane wypełnienie, czyli warte 7 milionów zł laboratoria (między innymi neuroinformatyczne) i właśnie do nich udali się po wszystkich miłych przemówieniach goście.
Nowa siedziba wydziału, poświęcona przez biskupa Rudolfa Pierskałę, od stycznia zapełni się studentami i – wszystko wskazuje na to, że będzie ich odtąd coraz więcej.
Możemy być dumni z takiego wydziału. Z takiego kampusu. Z siebie!
Na dodatek to wcale nie koniec powodów do dumy. W 2016 r. Politechnika Opolska będzie obchodziła swoje 50-lecie.
Więcej:
podsumowanie kierownika projektu dra hab. inż. Mirosława Szmajdy, prof. PO
Relacja filmowa z otwarcia wkrótce …