„Szanowni Państwo,
W związku z burzą informacyjną dotyczącą dodatku specjalnego rektora uprzejmie informuję, że związki zawodowe działające na Uczelni mają szereg cenionych praw i obowiązków, do których należy np. opiniowanie podwyżek w układach zbiorowych.
Te same związki nie mają wszelako przywileju opiniowania podwyżek indywidualnych. O podwyżkach indywidualnych oraz wszelkiego rodzaju dodatkach decyduje jedynie rektor bez udziału osób trzecich.
Przekonało się o tym kilkuset beneficjentów, którzy w ostatnich dwóch latach otrzymali podwyżki na Politechnice Opolskiej w wyniku indywidualnej decyzji rektora.
Tym samym związki zawodowe nie miały i nie mają przywileju opiniowania składników wynagrodzenia rektora. Kwestionowanie tych przepisów prawa jest absolutnie bezzasadne.
Decyduje o tym tylko minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Tak się też stało w kontekście dodatku specjalnego, który przyznany został decyzją ministra na podstawie wniosku senatu Politechniki Opolskiej.
Jedyną wymaganą podstawą była tu tylko załączona uchwała senatu.
Nie istnieją na uczelni żadne inne akty prawne ani porozumienia, które regulowałyby inaczej ten stan rzeczy.
Wszystkie wymagania prawne związane z wnioskowaniem i uzyskaniem przez rektora dodatku specjalnego zostały spełnione poprawnie bez jego udziału, zarówno podczas prac przygotowawczych w ścieżce legislacyjnej, a także bez udziału rektora w dyskusji i głosowaniu senatu nad podjęciem decyzji o wniosku.
Z poważaniem
Maciej Sokól
Radca Prawny Politechniki Opolskiej”