Konferencję połączoną z częścią warsztatową pt. „Osoby z niepełnosprawnościami – edukacja, rehabilitacja, turystyka i rekreacja” podsumowuje pomysłodawczyni i organizatorka dr Justyna Charaśna-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii:
Wielomiesięczne przygotowania do dwudniowego przedsięwzięcia dobiegły końca. Konferencja Naukowa dotycząca funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami jako pierwsza tego typu Konferencja w regionie zakończyła się sukcesem i perspektywą na przyszłość. Powstało wiele pomysłów, przyjaźni, padały emocjonujące refleksje podczas obrad. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu środowiska nauczycieli, nauczycieli akademickich, fizjoterapeutów oraz pracowników turystyki i rekreacji problematyką aktywności fizycznej osób ze specjalnymi potrzebami. Konferencja Naukowa była początkiem mam nadzieję czegoś większego, szerszego i partnerskiego.
W pierwszym dniu odbył się cykl wykładów poświęconych szerokiej tematyce związanej z aktywnością fizyczną osób z niepełnosprawnościami. W części tej uczestniczyło wielu prelegentów z kilku polskich uczelni oraz ośrodków zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami. Patronat nad konferencją objął Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego, Prezydent Opola i Kędzierzyna-Koźla oraz Rektor Politechniki Opolskiej. W referatach podjęto wiele aspektów, starano się ukazać interdyscyplinarność niepełnosprawności, realizowaną poprzez sport, rehabilitację, rekreację, turystykę itp. W kilku wystąpieniach przedstawiono też idee, rolę oraz działalność Olimpiad Specjalnych Polska.
Wymiernym efektem opolskiego spotkania naukowego jest publikacja, która powstała pod redakcją dr Justyny Charaśnej-Blachucik, przy współpracy prof. nadzw. Mariusza Migały pt. Niepełnosprawność i jej interdyscyplinarność. W trzech częściach (podstawy – badania – wieloaspektowość), ukazano w niej znaczenie ruchu i aktywności fizycznej w życiu osób z różnymi niepełnosprawności, a także potrzebę prowadzenia badań interdyscyplinarnych, zarówno w aspekcie niepełnosprawności, jak i szeroko rozumianej kultury fizycznej.
Wydaje się, że duża różnorodność tematów prezentowanych podczas konferencji oraz we wspomnianej publikacji, stanowi istotny wkład w rozwój badań zintegrowanych w aspekcie niepełnosprawności. Wzbogaca naszą wiedzę o wybrane problemy kultury fizycznej, które zostały podparte praktycznymi działaniami. Przyczynia się też do popularyzacji w polskim społeczeństwie zagadnień dotyczących różnych aspektów życia osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jednak, by w przyszłości, wdrożyć do realizacji wnioski podjęte na podstawie wyników badań, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie osób z dysfunkcjami, o co zaapelowała podczas swego inauguracyjnego przemówienia Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska.
Podczas wystąpień wielokrotnie zwracano uwagę, że sport i aktywność ruchowa jest łącznikiem, który łączy ludzi pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Podkreślano, że pełnosprawni, mogą realizować się w pracy z osobami potrzebującymi pomocy poprzez działalność w fundacjach lub stowarzyszenia zrzeszających osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, sprzężoną, autyzmem, chorobami przewlekłymi, niewidzących, niesłyszących.
Z okazji 50 – lecia Politechniki Opolskiej, Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych ufundowało tort okolicznościowy, który został złożony na ręce Pani Prorektor dr hab. inż Krystyny Macek-Kamińskiej z życzeniami dalszej miłej współpracy oraz sukcesów naukowych i dydaktycznych.
Z osobami z niepełnosprawnościami, które mimo ograniczeń wykazują się wyjątkowymi osiągnięciami i sukcesami w różnych dziedzinach życia można było spotkać się podczas zawodów Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie drugiego dnia Konferencji.
W ramach warsztatów dla zawodników Olimpiad Specjalnych Polska zorganizowano Wioskę Olimpijską, Program Zdrowotny, w której mogli skorzystać z bogatego programu po ukończeniu zawodów.
Zawody składały się z trzech części; pierwsza Program „Młodzi Sportowcy” obejmuje dzieci do lat 8, druga próby sprawnościowe MATP (Program Treningu Aktywności Motorycznej), trzecią częścią był turniej piłki siatkowej zunifikowanej i hokeja halowego.
W trakcie zmagań sportowych, zawodnikom pomagali wolontariusze – studenci Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej udowadniając, że młodzi ludzie chętnie pomagają i uczą innych funkcjonowania w społeczeństwie, otwierają się na edukację i inne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Z drugiej strony osoby potrzebujące pomocy utwierdzają pełnosprawnych w przekonaniu, że są wartościowymi, wrażliwymi ludźmi, pełni chęci do życia i zabawy.

Chciałabym, aby rozpoczęte przeze mnie ważne dla wydziału i uczelni zadania były kontynuowane przez kolejne lata. Osób potrzebujących wsparcia, kontaktu, integracji w naszym województwie jest bardzo dużo. Na Politechnice Opolskiej gościliśmy 300 osób z niepełnosprawnościami, a jeszcze więcej pozostało w domach z różnych powodów – transportu, braku opieki, choroby – nie sposób policzyć. Wśród uczestników zawodów byli także uczniowie szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz szkół z oddziałami integracyjnymi, Domów Pomocy Społecznej itp.
Z tak dużym wydarzeniem nie poradzilibyśmy sobie bez udziału studentów. To dzięki ich zainteresowaniu i odbywających się praktykach ogólnopedagogiczncyh, których jestem opiekunem oraz kontaktach w ramach praktyk z pedagogami szkolnymi stwierdziłam, że jest potrzeba zorganizowania Konferencji Naukowej poświęconej tej problematyce. Studenci odbywają praktykę czasami też w szkołach z oddziałami integracyjnymi wyrazili ochotę udziału w innej formie edukacji, praktyki i doświadczeniu. Nie ma na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii przedmiotu przygotowującego do pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, więc by przybliżyć studentom ewentualną pracę i kontakt z osobą z dysfunkcją postanowiłam wspólnie z Panią dyrektor Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie Ewą Hałambiec zorganizować II edycję zawodów łączących wszystkich i sprawiających radość zarówno nam organizatorom jak i uczestnikom. Nie ma nic bardziej wartościowego jak uśmiech i radość dziecka, a dla naszych studentów nabycie innego doświadczenia.
Wspólny wysiłek studentów i organizatorów został nagrodzony radością naszych gości. Wśród władz miasta, uczelni zaproszonych gości, studentów, pracowników WWFiF oraz innych pracowników Politechniki Opolskiej, byli rodzice, mieszkańcy Opola, pracownicy służb mundurowych, którzy wspólnie kibicowali i cieszyli się tym dniem. W tym dniu było łącznie ponad 800 osób. Będę tradycyjna i tak jak w I – teraz i w II edycji dziękuję…..
Podziękowanie:
Pragnę podziękować wielu osobom – wszystkim i każdemu z osobna – za wsparcie, pomoc oraz zaufanie w przygotowaniu dwudniowej Konferencji Naukowej pt. Osoby z niepełnosprawnościami edukacji, rehabilitacja, turystyka i rekreacja z częścią warsztatową, zawodów Politechnika Opolska Olimpiadom Specjalnym Polska Opolskie, która mile przerosła nasze oczekiwania. Nie sposób wymienić osób z imienia i nazwiska, ale mimo wszystko chcę podziękować;
– Komitetowi Organizacyjnemu z ramienia uczelni i Stowarzyszenia Regionalnego Oddziału Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie,
– studentom – lista jest długa (150 wolontariuszy WWFiF),
– Dziekanowi i Prodziekanom Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz Dyrektorom – Instytutu Wychowania Fizycznego, Instytutu Fizjoterapii, Instytutu Turystyki i Rekreacji, a także Dyrektorowi Biura Rektora,
– pracownikom WWFiF, którzy pośrednio pomogli w realizacji zadania,
– specjalne podziękowania Rektorowi Politechniki Opolskiej a także Prezydentowi Miasta Opola, bez decyzji Panów nie odbyłaby się ta Konferencja.
Serdeczne podziękowania Pani Prezydent Kędzierzyna – Koźla, że pomimo wielu obowiązków zaszczyciła nas swoją obecnością w pierwszym jak i w drugim dniu Konferencji.
Wielu jest potrzebnych by zrealizować zamierzone cele, ale najważniejszy jest uśmiech, radość i szczęście zawodników z niepełnosprawnościami oraz zadowolenie ich rodziców. Widzieliśmy to podczas drugiego dnia Konferencji. I dlatego serdecznie dziękuję, że do tego wydarzenia dołączyli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej z Opola oraz Służby Więziennej z Nysy.
Dziękuję Panu z Odrzańskiego Ratownictwo Specjalistycznego, który czuwał nad bezpieczeństwem naszych uczestników.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie w poprawę jakości życia wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną w województwie opolskim, które rehabilitowane przez sport stają się szczęśliwymi członkami społeczeństwa.
Dziękuję koleżankom i kolegom oraz pracownikom Politechniki Opolskiej za to, że „wpadli zobaczyć” to znaczy, że wystarczy chcieć, a to znów wystarczy naszym zawodnikom, że ktoś im kibicuje, patrzy, podziwia… jesteśmy sobie potrzebni.
Dziękuję osobom prywatnym i znajomym oraz przyjaciołom którzy wsparli finansowo zawodników i zaopatrzyli ich w jabłka, słodycze, upominki. Dziękuję sponsorom, którzy przy I i II edycji byli chętni do współpracy. Uczestnicy zawodów wyjechali od nas pełni radości, mocy i wiary, w oczekiwaniu na organizację kolejnych dla nich wydarzeń.
Dziękuję Paniom i Panu Kierownikowi z Działu Wydawnictw, które pomimo natłoku materiałów, prac zdążyły w terminie i na czas wydać książkę pt. Niepełnosprawność i jej interdyscyplinarność – podstawy, badania, wieloaspektowość, która też jest organizacyjnym osiągnięciem, ponieważ ponad 40 autorów podzieliło się swoim doświadczeniem, badaniami, co dało 19 artykułów.
Dziękuję prelegentom, za aktywny udział i dużą ochotę uczestniczenia w wydarzeniu. Przepraszam tych którym musieliśmy odmówić wystąpień, z powodu ograniczeń czasowych. Ale świadczy to o tym, że jest zainteresowanie praktyczne i teoretyczne osobami z niepełnosprawnościami, co zapewne zostanie docenione podczas kolejnej – może za rok – Konferencji Naukowej.
Dziękuję Przedstawicielom Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych Polska, że przyjęli nasze zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością, oraz brali udział w każdym punkcie programu. Każde spotkanie wnosi coś nowego, nowe wyzwania, nowe pomysły i to także dało nam wiele refleksj.
Podziękowań nie ma końca, ponieważ była to trudna realizacja projektu – książka, Konferencja, zawody sportowe itp. Uczestnicy udali się do swych domów, placówek i ośrodków z medalami na piersi, dumni ze swoich osiągnięć, a my oddaliśmy się zadumie i jako organizatorzy jesteśmy w pełni zadowoleni z efektów naszej pracy.
Ze sportowym pozdrowieniem –
dr Justyna Charaśna – Blachucik 🙂
Od redakcji:
Pani Justyna wyraziła wdzięczność wszystkim wokół, ale to przede wszystkim jej należą sę wielkie podziękowania i gratulacje! Słowa uznania dla inicjatywy i pracy włożonej w realizację tak dużego i ważnego przedsięwzięcia kierowane były do dr Charaśnej-Blachucik podczas imprezy z ust wszystkich uczestników i gości, w tym także od rektora prof. Marka Tukiendorfa, który uroczyście otworzył zarówno pierwszą, jak i drugą część wydarzenia.
W otwarciu PTAM, obok władz uczelni i Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii wzięła udział pani Sabina Nowosielska prezydent Kędzierzyna-Koźla, wicemarszałek Stanisław Rakoczy, doradca wojewody Jerzy Naszkiewicz, dyrektor biura europejskiego Olimpiad Specjalnych Krzysztof Krukowski, odpowiedzialny za rozwój programu w Azji.
Jak każda olimpiada, i ta odbyła się z zachowaniem tradycyjnego ceremoniału: był więc i przemarsz wszystkich ekip, i uroczyste wciągnięcie olimpijskiej flagi, i występ artystyczny.
Zawodom towarzyszyło bogate zaplecze – program zdrowotny i wioska olimpijska, gdzie na zawodników czekała, m. in. zaprzyjaźniona z politechniką psia terapeutka Figa. Po treningowych zmaganiach, uczestnicy mogli też obejrzeć wozy policji, służby więziennej i straży pożarnej, które są nieodłącznym elementem masowych imprez.