Trudno było się przecisnąć przez tłum młodzieży, która przyjechała dziś do ,,Łącznika” na – drugie po studniówce – najważniejsze wydarzenie poprzedzające egzamin dojrzałości: Salon Maturzystów organizowany przez Perspektywy oraz Politechnikę Opolską.
Impreza, która zgromadziła ok. 5 tysięcy uczniów i ich nauczycieli z całego województwa, odbyła się już po raz jedenasty. Jej ideą jest nie tylko zapoznanie maturzystów z ofertą szkół wyższych (w tym roku tę targową część Salonu tworzyło 14 stoisk), ale też z zasadami egzaminów maturalnych, które wyłuszczali podczas kilkunastu wykładów eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Wszystkim przecież leży na sercu, aby maturzyści 2017 zdali z jak najlepszymi wynikami! Jesteśmy dobrą uczelnią – (wg ostatnich rankingów najlepszą w regionie) i zależy nam na dobrej młodzieży. – powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf.
Prorektor ds. studenckich i inwestycji prof. Krzysztof Malik, czekającą gości Salonu decyzję o studiach nazwał ,,wyborem siebie na przyszłość”, a prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, nazwał nasze miasto ,,najfajniejszym miejscem do życia na świecie”.
W symbolicznym przecięciu wstęgi obu panom pomógł robot NAO. Maturzyści jeszcze długo nie będą mogli pozwolić sobie na słowa, które wypowiedział, gdy wstęga leżała już na ziemi – ,,a teraz sobie trochę odpocznę”. Przed nimi miesiące nauki i przygotowań, jak jednak deklarowało wielu z nich – Salon pomógł im w sprecyzowaniu planów i ich trudy skoncentrują się teraz na konkretnych przedmiotach.
Z pewnością duża w tym zasługa stoiska Politechniki Opolskiej, a właściwie kilku, różnych stanowisk reprezentujących wszystkie wydziały. Uwagę uczniów przyciągała drukarka 3D, dron, gogle z wirtualną rzeczywistością i… chińska kaligrafia.
W przygotowanie imprezy zaangażowani byli: Kamil Kalinowski – koordynator (Sekcja Promocji i Kultury), Instytut Konfucjusza, Samorząd Studencki, Studenckie Koła Naukowe: Expert (WIPiL), Maestros de la economia (WEiZ), Bezpieczniaki (WIPiL), Pixel (WEAiI); Mirosław Lasar (WEAiI), prof. Ryszard Beniak (WEAiI), Akademickie Biuro Karier oraz sekcja ESN PO działająca przy Dziale Współpracy Międzynarodwej.