Na kołach, gąsienicach i… nakrętkach od słoików na Politechnikę Opolską zjechały się dziś roboty ze wszystkich zakątków kraju, oraz Portugalii i Czech, bez trudu opanowując cały Łącznik oraz wyobraźnię setek widzów.
Mechaniczna armia liczyła ponad 120 robotów (głównie mobilnych), które walczyły ze sobą w dziewięciu emocjonujących konkurencjach. I choć gabaryty większości z nich nie przekraczały rozmiarów (niech konstruktorzy wybaczą określenie) świnki morskiej, to ich zdolność bojowa, pomysłowość budowy i precyzja wykonania robiły naprawdę gigantyczne wrażenie.
Każdy robot był niepowtarzalny, każdy też miał swoje imię. Niech jednak nikt nie da się nim zwieść! Tacy np. Czubuś, Kiciuś i Boguś to bezwzględni pogromcy przeciwników w kategorii MiniSumo, wywodzący się z parku maszyn organizatorów festiwalu, czyli Grupy Robotycznie Opętanych Maniaków – GROM. Współorganizatorami wpisanej w program XII Opolskiego Festiwalu Nauki imprezy była także Politechnika Opolska i wydziały Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Mechaniczny.
Robotyczne zawody otworzył rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf.
Roboty, którym dotrzymywało towarzystwa ponad 160 konstruktorów, rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:
- Sumo, MiniSumo, MicroSumo i LegoSumo (oraz Mini Sumo Junior)
różniące się kategorią wagową (i, w wypadku LegoSumo, budulcem) zawodników walki na okrągłym ringu, polegające na próbie wypchnięcia przeciwnika poza obrysowane białą linią pole - LineFollower (oraz Line Followe Junior)
przejazd robota po wyznaczonej trasie, którą stanowi czarna linia naklejona na białej planszy - LineFollower Drag
wyścig robotów na prostych torach - FreeStyle
popis różnorodności, innowacyjności i talentów robotów. W tej kategorii zaprezentowało się 10, wyjątkowych maszyn o niepowtarzalnej konstrukcji i zastosowaniach – od robotycznej gitary po zjawiskowego drona. Uprzedzając podane na dole wyniki zawodów, z przyjemnością ogłaszamy, że wszystkie trzy miejsca na podium zajęły roboty studentów Politechniki Opolskiej!
Podczas, gdy roboty walczyły ze sobą na ringach, ścigały się na torach i popisywały swoją unikalnością w strefie Free Style, 125 dzieci brało udział w kursie budowy robotów z klocków lego, a ich koledzy i rodzice konstruowali EKO-roboty z odpadków.
A ponieważ do budowy sprawnego robota, oprócz pewnej ilości kabli i diod potrzebna jest naprawdę solidna wiedza, w czasie festiwalu odbyła się także sesja naukowa z pięcioma, bardzo interesującymi wykładami otwartymi:
- Rekonfigurowalny pojazd Kameleon (Politechnika Opolska, mgr inż. Piotr Mróz, mgr inż. Rafał Czok)
- Inteligentne połączenia sieciowe z wykorzystaniem interfejsu IO-Link (Balluff Sp. z o.o. – Grzegorz Banakiewicz, Szymon Gumółka)
- RoboTouch (Codefusion Sp. z o.o., Marcin Kawalerowicz)
- Roboty NAO (Politechnika Opolska, dr inż. Ryszard Beniak, dr inż. Arkadiusz Gardecki)
- Sonda Cassini. Robot na orbicie Saturna. (Stowarzyszenie ARDIS, Szymon Moliński)
Ogrom prac związanych z przygotowaniem tak dużej imprezy mogli udźwignąć tylko prawdziwi pasjonaci, a do nich bez wątpienia należą członkowie stowarzyszenia zaangażowani w przygotowanie festiwalu: Mikołaj Belowski, Adrian Dobosz, Grzegorz Kolbuch, Tomasz Bucik, Łukasz Księżarek, Piotr Jackowski, Paweł Wąs, Michał Wąs, Anastazja Zeman, Karolina Dobosz i prezes Piotr Śnieżek.
Na zakończenie zawodów, z pokazem tańca a’la robot wystąpił student automatyki i robotyki Politechniki Opolskiej, Remigiusz Bielecki. Pani prorektor ds. dydaktycznych dr hab. inż Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, (notabene specjalistka od robotów), wręczyła nagrody zwycięzcom, podziękowała wszystkim za udział i zaprosiła już na następny rok. Widząc na twarzach uczestników uśmiech po tylu godzinach spędzonych na politechnice, można uznać, że zawody były udane – podsumowała.
Wyniki zawodów:
LineFollower
1. Thunderbolt – Jarosław Korus, Adam Fleszar
2. Thunderstorm – Jarosław Korus, Adam Fleszar
3. Shock – Bartosz Derkacz
Line Follower Drag
1. Thunderstorm – Jarosław Korus, Adam Fleszar
2. Spectrum – Damian Szymański
3. Fox – Damian Szymański
Line Followe Junior
1. Mac Liner 2.0 – Mateusz Góra
2. Sonic – Michal Furmanski
3. Number One 2 – Paweł Gajda, Alicja Radziszewska
Sumo
1. Twister – Paweł Wąs
2. Big Slim – Mateusz Sobalski
3. Big Mamut – Maciej Wojtyczka
Mini Sumo
1. Slim Jr – Mateusz Sobalski
2. Er dwa – Michał Burka
3. Slipek – Mateusz Sobalski
Micro Sumo
1. Micro Slim – Mateusz Sobalski
2. Micro Slim – Mateusz Sobalski
3. Venon – Jarosław Korus, Adam Fleszar
Logo Sumo
1. Miken – Michał Święto
2. Zorgon – Michał Furmański
3. WUJO II – Marcin Wójcik
Mini Sumo Junior
1. Atom – Michał Furmański
2. Buster – Paweł Wąs
3. Pantaleon – Bartłomiej Zuba
Free Style
1. Block Hunter (dron) – Przemysław Strzelczyk, Artur Śliwiński, Mariusz Zoworka
2. Kameleon (rekonfigurowalny pojazd kołowy) – dr hab. inż. Sebastian Broll, Rafał Czok, Kamil Koj, Piotr Olejnik, Piotr Mróz, Agnieszka Szegda
3. SQ1 (łazik do zastosowań w elektroenergetyce) – Andrzej Blachowicz
Relacja filmowa wkrótce …
Więcej informacji, sponsorzy, partnerzy i patroni festiwalu