Po raz kolejny studenci Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii brali udział w zawodach przeprowadzanych przez Olimpiady Specjalne Polska Opolskie z naszym udziałem. Na przygotowanym tym razem obiekcie sportowym Stegu Arena zgromadziło się 80 zawodników z różnych klubów, 48 trenerów i 60 wolontariuszy.
Dzień aktywności motorycznej jest dniem treningowym dla zawodników Olimpiad Specjalnych o najsłabszych możliwościach motorycznych. Gościliśmy kluby z różnych miejscowości województwa opolskiego: były to m.in. Kup, Głubczyce, Kadłub, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Kędzierzyn-Koźle, Zawadzkie, Opole i Radawie. Zawody były treningiem przed ogólnopolskimi zawodami MATP czyli Programu Aktywności Motorycznej.
Od pięciu lat współpracujemy z Olimpiadami Specjalnymi Polska Opolskie i w ramach tej współpracy organizujemy różne zawody, mające na celu zaprezentowanie sprawności fizycznej przez zawodników. Program Treningu Aktywności Motorycznej składa się z 25 stacji, które są dostosowane do zawodników o najsłabszych możliwościach np. unoszenie głowy, podpór, obroty na materacu, pokonanie nierównego terenu, zbieranie przedmiotów, pokonanie przeszkód, kręgle, strzał na bramkę, skok w dal, slalom na 5 m i wiele innych. Program jest w poniższym linku.
https://www.olimpiadyspecjalne.pl/sites/default/files/simple-page/attachments/matp_0.pdf
Od 5 lat interesuję się aktywnością ruchową osób z niepełnosprawnością intelektualną i uważam, że jest to mój pedagogiczny obowiązek szukać dla studentów możliwości spotkania się z osobami z niepełnosprawnościami. Są to uczniowie szkół specjalnych, mieszkańcy domów pomocy społecznej. Podczas tych spotkań student jest w stanie sprawdzić siebie, swoje możliwości, swoją wrażliwość, psychikę, nastawienie. Zaobserwować zachowanie opiekunów, ale też zintegrować się z uczestnikami.
Zawody miały charakter typowo sportowy, a wręcz iście olimpijski charakter, gdyż ceremonia rozpoczęła się prezentacją drużyn, następnie na hali zabrzmiał hymn Olimpiad Specjalnych, nastąpiło wciągniecie flagi Olimpiad Specjalnych i została odczytana przysięga. Uroczystych przemówień dokonali mgr Marek Wróbel dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu oraz Katarzyna Krzempek, Dyrektor Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie, która otworzyła zawody życząc wszystkim sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.
W oczekiwaniu na ceremonię dekoracji wolontariusze kreatywnie umilili czas dyskoteką dla uczestników, podczas której wszyscy świetnie się bawili. Zawodnicy zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem i ze złotymi medalami na piersi wyruszyli do swoich domów czując się zwycięzcami.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszam na V edycję dnia osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej pt. Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami. Będzie to jubileuszowa edycja, więc zapraszam wszystkich na zmagania sportowe, ale też na atrakcje przygotowywane na to wydarzenie w dniu 08.05.2019 (środa).
Dziękuję prowadzącym w tym dniu zajęcia za pośrednią i bezpośrednią pomoc podczas przygotowań i w trakcie zawodów.