Najpopularniejszą rzeźbę w mieście: monumentalny pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego stojącą przy Placu Wolności w Opolu w ostatnich tygodniach można było podziwiać w nowej odsłonie. Opolska Nike, zwana przez wszystkich Babą na byku, (rzadzej, lecz właściwiej Kobietą na turze) przepasana była szarfą z napisem Urząd Miasta Opola oraz Politechnika Opolska.
Podkreślenie akademickości miasta, w jego najbardziej reprezentacyjnej części – tam, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe, ale też tam, gdzie najchętniej spotykają się mieszkańcy – to ważne działanie promocyjne, i dla uczelni, i dla Opola.
Charakter pomnika i Placu Wolności doskonale wpisuje się także w przyświecające obchodom 25 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce hasło polskiego środowiska akademickiego – nauka to wolność.
Nie popadając jednak w patos trzeba zaznczaczyć, że opolska Nike doskonale radzi sobie z happeningami. Z okazji 50 KFPP w Opolu nosiła już okolicznościowy szal, a żadna gra miejska nie może się odbyć bez punktu ,,przy babie” (na marginesie: sam prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zauważył niegdyś, że biorąc pod uwagę rozmiary dzieła (400 ton, 15 m) trudno powiedzieć ,,kobietka”).
Barwne interakcje z pomnikiem cieszą Alinę Borowczak-Grzybowską, córkę nieżyjącego już autora rzeźby – Jana Borowczaka, która widzi w tym wyłącznie okazję do pozytywnego ożywienia rzeźby i zwrócenia na nią uwagi przechodniów.