Niemal 130 osób z całej Polski uczestniczyło w VII Konferencji Migracyjnej Komitetu Badań nad Migracjami PAN, która w dniach 20-21.09.2018 odbyła się w Opolu.
Jej gospodarzem była Politechnika Opolska, której rektor prof. Marek Tukiendorf uroczyście otworzył obrady, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Uniwersytet Warszawski. Poza naukowcami w konferencji uczestniczyli praktycy m.in. przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Opolu, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu ds. Cudzoziemców, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przedstawiciele Straży Granicznej.
Zainteresowanie tematyką migracyjną różnych środowisk potwierdza, że przemieszczanie się ludzi to bardzo ważny proces wpływający na rozwój społeczno – gospodarczy na poziomie krajowym, ale także regionalnym i lokalnym. To zagadnienie tym bardziej istotne, że Polska zmienia się z kraju emigracji, w kraj imigracji.
– W Polsce bardzo ważną rolę odgrywa napływ ludzi z Ukrainy – mówiła dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. – Coraz większe znaczenie w tym procesie odgrywają agencje pośrednictwa pracy, które zajmują się rekrutacją pracowników ze Wschodu.
Województwo opolskie to region wyjątkowy pod względem procesów migracyjnych. To swoiste laboratorium badań migracyjnych, co dostrzegł w swojej wypowiedzi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Zaprezentował założenia programu „Opolskie dla rodziny”, którego celem jest m.in. przeciwdziałanie odpływowi ludzi z regionu.
Z kolei prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przekonywał, że wobec narastającej imigracji do Polski konieczne jest podjęcie działań mających na celu coraz lepszą integrację przybywających do nas cudzoziemców.
– Ukraina bardziej niż Polska doświadcza niżu demograficznego – zauważył prof. Marek Okólski, przewodniczący Komitetu Badań nad Migracjami PAN. – Jeśli myślimy o imigracji długookresowo, to raczej należy się spodziewać napływu do nas mieszkańców krajów azjatyckich.
Podczas konferencji rozmawiano m.in. o przedsiębiorczości migrantów, polityce migracyjnej, o roli sieci migracyjnych. Dyskutowano także o macierzyństwie na odległość oraz edukacji dzieci migrantów. Istotnym tematem była także coraz bardziej zauważalna obecność studentów zagranicznych na polskich uczelniach. Zastanawiano się także, czy napływ zagranicznych pracowników do Polski nie wpływa negatywnie na polską siłę roboczą.
Gościem konferencji była pani Khedi Alieva, uchodźczyni z Czeczenii, obecnie mieszkająca w Gdańsku, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Wspólnie z dr Dorotą Jaworską z Uniwersytetu Gdańskiego opowiadały o modelu rozwoju wrażliwości międzykulturowej w badaniach nad integracją imigrantów i uchodźców.
– Tematyka migracyjna jest zagadnieniem wielowątkowym, niezmiernie aktualnym i przedmiotem szerokiej dyskusji – podsumowała prof. Brygida Solga z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. – Jest celem zainteresowania nie tylko naukowców, ale także jest ważna w wymiarze praktycznym, dlatego cieszy nas liczny udział w konferencji przedstawicieli instytucji i urzędów związanych z migracjami i migrantami.
Materiały dla uczestników konferencji przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Statystyczny w Opolu oraz Urząd Miasta Opola. Kolejna, ósma edycja konferencji planowana jest we wrześniu 2019 r we Wrocławiu.