29. marca na Uniwersytecie Łódzkim odbył się finał X edycji ogólnopolskiego konkursu z rachunkowości PAC – Progress Accounting Competition. Do konkursu zgłosiło się 400-sta trzyosobowych zespołów studenckich, ale do finału zakwalifikowało się już tylko 10 drużyn z całej Polski. Konkurs składał się z 3 etapów: 2 etapów online, gdzie pierwszy miał postać testu wyboru a drugi to zadania praktyczne oraz finału, na którym spotkali się najlepsi.
Wśród 10 najlepszych był zespół oPOodatkowani z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. W zespole znaleźli się: Dariusz Blach, Sebastian Ciszek i Mateusz Wojtysiak (studenci II stopnia Ekonomii, członkowie Koła Naukowego ARAFIN). Opolska drużyna stawiła czoła konkurentom z renomowanych uczelni ekonomicznych w Polsce i zajęła 2. miejsce (I miejsce zespół z UE w Krakowie, III miejsce zespół UE w Poznaniu).
Finał konkursu odbył się w formie dwóch 45-cio minutowych case study, a zadania w nich zawarte przygotowali główni partnerzy konkursu, firmy audytorskie EY (Ernst & Young) i PwC (PricewaterhouseCoopers). Pierwsze zadanie sprawdzało umiejętności uczestników z dziedziny rachunkowości menadżerskiej (zarządczej) i polegało na wyliczeniu pozycji rachunku kosztów w dwóch wariantach, a następnie porównaniu ich i odniesieniu się do zamieszczonych w zadaniu komentarzy prezesa czy dyrektora działu finansowego. Po przerwie, finaliści rozwiązywali drugie case study, podczas którego wystawiono na próbę umiejętności analitycznego myślenia i oceny kondycji przedsiębiorstw, pozwalając wcielić się w rolę audytorów. W trakcie realizacji zadań można było korzystać jedynie z przygotowanych kalkulatorów i kartek, całą wiedzę uczestnicy musieli mieć w głowie, a wyznaczony czas – 45 minut na case study – sprawił, że uczestnicy byli pod presją czasu i musieli rozwiązać zadania sprawnie i szybko.
Sebastian Ciszek: Zadania finałowe były łatwiejsze niż te z drugiego etapu, mimo iż nie mieliśmy już dostępu do ustaw, artykułów w sieci czy kilkunastu dni na ich rozwiązanie, a jedynie własną wiedzę i 45 minut. Te 45 minut to było niezbędne minimum potrzebne na ich rozwiązanie. Pierwszego case’a nie zdążyliśmy rozwiązać całego, wiedziałem co i jak liczyć, ale zabrakło nam 5-10 minut.
Dariusz Blach: Uważam, że każdy powinien spróbować swoich sił w takim konkursie. Jest to niezwykle cenne doświadczenie, szansa na wygranie atrakcyjnych nagród czy zdobycie stażu w renomowanej firmie. Niezwykle cenne są również nowe znajomości. Poznaliśmy osoby z różnych uczelni z którymi będziemy w przyszłości współpracować.
Mateusz Wojtysiak: Konkurs został przygotowany w profesjonalny sposób, było widać pracę włożoną przez organizatorów, żeby wszystko zagrało jak w szwajcarskim zegarku. Każdy zespół miał swojego opiekuna/mentora i dzięki temu czuliśmy się Łodzi bardzo dobrze.
Marzena Szewczuk-Stępień (opiekun Koła): Jestem niezwykle dumna z chłopaków, miejsce na podium to wielkie wyróżnienie, szczególnie że nasz zespół studiuje na uczelni technicznej, ale jestem przekonana, że w tym właśnie jest nasza siła. Praktyczne podejście jest domeną naszego podejścia do procesu nauczania. W tym miejscu chciałabym podziękować Pani dr Urszuli Romaniuk oraz Pani dr Aleksandrze Zygmunt, które wsparły merytorycznie przygotowania opolskiego zespołu do uczestnictwa w finale.
Dzięki udziałowi i wysokiej pozycji zespołu studentów w konkursie PAC pokazaliśmy, że ekonomia i finanse są mocną stroną naszej uczelni. Swoje słowa uznania, gratulacje i podziękowania skierowali w stronę laureatów: w imieniu prof. Marka Tukiendorfa, Rektora Politechniki Opolskiej prof. Krzysztof Malik – prorektor ds. studenckich i inwestycji oraz prof. Janusz Wielki – dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Mamy nadzieję, że to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie wyróżnienie aktywności studentów WEiZ.