Na Wydziale Budownictwa i Architektury rozpoczęły się dziś obrady Polskiego Kongresu Reologii.
To drugie w historii spotkanie badaczy i przemysłowców związanych z tą bardzo szeroką (i jeszcze bardziej rozwojową) dziedziną mechaniki, ale już mogące się poszczycić wysokim poziomem i zainteresowaniem środowiska. Na tle podobnych konferencji organizowanych w Europie – nie mamy się czego wstydzić – ocenił prof. Marek Dziubiński, przewodniczący komiteteu naukowego i prezezs Polskiego Towarzystwa Reologii Technicznej, od wczorajszych wyborów pełniący tę funkcję już drugą kadencję.
Konferencję otworzyła dziekan WBiA prof. Stefania Grzeszczyk (jak powiedział prezes Dziubiński – ,,Dynamit organizacji”), która powitała uczestników. W tym dużym gronie znaleźli się naukowcy z aż czternastu uczelni z całej Polski i z czeskiej Akademii Nauk w Pradze, a także przedstawiciele przemysłu i firm zajmujących się reologią, między innymi współorganizujących konferencję RHL – Serwisu i Anton Paaru Poland. Na naszym kongresie spotkali się reolodzy rożnych branż – powiedziała – będzie to więc doskonałe forum wymiany doświadczeń.
Uczestników kongresu przywitał także rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf, ktory wystąpił nie tylko jako gospodarz i patron wydarzenia, ale też wychowanek naukowy prezesa PTRT. Rektor z uśmiechem wspomniał swój egzamin doktorski z inżynierii chemicznej złożony na Politechnice Łódzkiej właśnie przed prof. Dziubińskim.
Wachlarz poruszanych podczas konferencji zagadnień jest tak szeroki jak sama reologia, nauka zajmująca się ,,plastycznymi deformacjami (odkształceniami) oraz płynięciem materiałów, a także opisem tego aspektu zachowania się ciał stałych, w którym upodabniają się one do lepkiej cieczy”. Zjawiska, które interesują reologów dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin, stąd program konferencji rozpina się od przemysłu cementowego, przez polimery, przemysł spożywczy, aż do farmacji i medycyny. Można powiedzieć, że niezależnie od tego, czy płynie krew, czy mieszanka betonowa – prawa fizyki działają tak samo.
Na tym nie koniec. Jak powiedział prezes PTRT, znaczenie badań reologicznych wciąż rośnie, każdego dnia pojawiają się bowiem nowe technologie, które wymagają zbadania.
Zajmą się tym zapewne przyszli absolwenci opolskiego budownictwa, które od lat kształci reologów pracujących w przedsiębiorstwach regionu – od Cementowni ,,Odra”, do kluczborskiego Prefabetu.
Konferencji towarzyszy wystawa twórczości artystycznej pracowników Katedry Budownictwa i Architektury oraz prezentacja firm zajmujących się reologią.
Szczegóły i program kongresu: https://kongresreologiczny.pl
fot. Kamil Kalinowski