1973 – uczelnia pozyskuje legendarny komputer Odra 1204 wzorowany na amerykańskich maszynach DPP-11 oraz VAX-11 wytwarzanych przez firmę Digital Equipment Co. Na Odrze rozpoczyna pracę powołany właśnie Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Pochodząca z Zakładów Elektronicznych Elwro, pokaźnych rozmiarów maszyna była jedną z niespełna dwustu, wyprodukowanych sztuk.
Odra grzała się, huczała i wypluwała metry taśmy perforowanej, a jej moc obliczeniowa wynosiła 60 tysięcy operacji na sekundę, co zapierało dech w piersi ówczesnym inżynierom, którzy od kilku lat (a ściślej od konferencji poświęconej maszynom matematycznym w Zakopanem w 1968 r.) mieli już swoją nazwę: informatycy.
DZIŚ
Ośrodek Techniki Obliczeniowej przekształcił się w Uczelniany Ośrodek Informatyczny, który świadczy usługi dla ok. 10 tysięcy użytkowników i zarządza siecią komputerową. Jego kierownikiem jest Marcin Sroczak.
Wprowadzona do oferty kształcenia w 1993 r. informatyka jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów.
Laboratoria informatyczne wyposażone są w sprzęt najwyższej klasy. Jednym z nich jest superkomputer znajdujący się w Laboratorium Programowania Współbieżnego Rozproszonego na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Technologia na jakiej oparty jest klaster obliczeniowy to dokładnie te same rozwiązania, które wykorzystane są w najszybszych komputerach świata z listy ,,top500″.
Na tym samym wydziale funkcjonuje Laboratorium Neuro Science eksplorujące obszary zarezerwowane dotąd dla twórców science fiction, czyli neuroinformatykę i sterowanie komputerami za pomocą mózgu. Unikatowe w skali kraju laboratorium wyposażone jest w wysokiej klasy sprzęt do pomiarów sygnałów elektroencefalograficznych.
Natomiast ci, którzy uniwersalny język informatyki chcieliby poznawać w konkretnym języku niemieckim (jak się okazuje – z pożytkiem dla obu dziedzin) mają okazję podjąć na politechnice dwujęzyczne studia. Informatyka po niemiecku prowadzona jest wyłącznie w Opolu, a tradycje tego atrakcyjnego i dającego wiele możliwości kierunku sięgają już dwudziestu pięciu lat!
Wszyscy, którzy mają w głowie stereotypowy obraz informatyka siedzącego przez 24 godziny na dobę przed komputerem musieliby zobaczyć, jak nasi profesorowie – Krzysztof Zatwarnicki i Rafał Stanisławski oraz zastępca kierownika UOI – mgr inż. Mirosław Gucwa, właśnie w ciągu 24 godzin, przemierzają na orientację trudną, stukilometrową trasę po Opolszczyźnie! Mowa o ekstremalnym rajdzie ,,Setka z hakiem”, w którym uczestnicy mają jedną dobę na przebycie 100 km.
…jeśli zaś chodzi o Odrę, studenci politechniki udają się co roku w muzyczny rejs, w ramach cyklu ,,Z orkiestrą po Odrze”.