Przedstawiciele kadry menedżerskiej różnego rodzaju organizacji muszą zarządzać kapitałem ludzkim w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, często podejmując decyzje
w warunkach długotrwałego stresu, stojąc wobec wielu wyzwań
i zagrożeń. Odpowiedzią na ich potrzeby jest nowa oferta studiów podyplomowych.
– Stworzenie studiów podyplomowych dotyczących holistycznego zarządzania samorozwojem odpowiada z jednej strony potrzebom rynku usług edukacyjnych typu lifelong learning, a z drugiej podyktowane jest dynamicznie rozwijającą się holistyczną koncepcją funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie, w tym funkcjonowania człowieka w otoczeniu społecznym, gospodarczym i ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska zawodowego – tłumaczy prof. Krzysztof Malik, kierownik Katedry Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych i Międzynarodowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz kierownik nowych podyplomowych studiów: holistyczne zarządzanie samorozwojem. Joga i ajurweda dla kadry menadżerskiej.
– Studia te skierowane są w szczególności do przedsiębiorców, przedstawicieli kadry menedżerskiej, którzy muszą zarządzać kapitałem ludzkim oraz własnym rozwojem na wszystkich płaszczyznach w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, zarówno realnym jak i wirtualnym, często podejmując decyzje w warunkach długotrwałego stresu, stojąc wobec wielu wyzwań i zagrożeń, w tym natury zdrowotnej – wylicza prof. Krzysztof Malik.
W planie zajęć są takie przedmioty jak m.in. zarządzanie rozwojem, efektywna komunikacja i perswazja, społeczna odpowiedzialność biznesu w aspekcie zdrowia pracowników, psychologia ajurwedyjska a niektóre koncepcje współczesnej psychologii, filozofia i praktyka jogi, fizjoterapia komplementarna, techniki relaksacji ciała, anatomia jogi, czy pranajama – praktyka regulacji oddechu i energii.
– Holistyczne podejście do zarządzania samorozwojem umożliwia przedsiębiorcom zachowanie harmonii pomiędzy kondycją fizyczną i psychiczną, czego wynikiem może być: zmniejszenie ryzyka niepowodzenia prowadzonej działalności gospodarczej, poprawa wyników ekonomiczno-finansowych poprzez radykalne podkreślenie i realizowanie podmiotowości człowieka, pracownika organizacji – zauważa profesor i dodaje, że ze względu na procesy globalizacyjne i związaną z nimi wielokulturowość prowadzenia biznesu, proponowane projekty uwzględniają zarówno kulturę Zachodu jak i Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji ajurwedyjskiej.
Studia podyplomowe trwają dwa semestry, zapisy już się rozpoczęły. Szczegóły i rejestracja dostępne są tutaj.