Historia II kampusu mogłaby się zacząć tak, jak historia naszego miasta, czyli od okrzyku O! Pole!
W legendzie o powstaniu grodu nad Odrą, średniowieczny władca plemienny, powitał w ten sposób polanę, do której dotarł po wyczerpującym błądzeniu po borach i z wdzięczności postanowił założyć na niej osadę.
Na terenach dzisiejszego kampusu również było pole, (widoczne na górnym zdjęciu, z charakterystycznymi wieżami kościoła w tle) należące do powstańca śląskiego Karola Szymańca. Jednak próżno tu szukać legendarnej wdzięczności władców. Ziemia została odebrana polskiemu patriocie przez ówczesny rząd Niemiec i w 1936 r. wybudowano na niej dziesięciohektarowe koszary wojskowe.
Do końca II wojny światowej stacjonował tu 28. Regiment Piechoty Wermachtu.
Po wojnie w koszarach stacjonowali radzieccy żołnierze. Potem obiekty zostały przejęte przez Wojsko Polskie. Odtąd swoją siedzibę miały tu kolejno :
- 71. Pułk Zmechanizowany, przeformowany w 1955 r. w 71 Pułk Czołgów Średnich
- 25. Pułk Zmechanizowany (utworzony na bazie przekwaterowanego 40. Pułku z Bolesławca)
- 10. Pułk Zmechanizowany, przekształcony w 1994 r. w 10 Opolską Brygadę Logistyczną, która przenosi się na ul. Domańskiego
- 5. Brygada Pancerna ,,Skorpion”, rozformowana w 2001 r. Koszary przekazane zostają Agencji Mienia Wojskowego.
Przez krótki czas swoją siedzibę miał tu sąd rejonowy. Rozprawy odbywały się w budynku nr 7, gdzie wcześniej był sztab, a teraz rektorat, a więc zawsze jednostki związane z władzą.
Politechnika Opolska otrzymała kampus za symboliczną złotówkę od miasta w grudniu 2003 r. Pod uwagę brane były też inne lokalizacje, między innymi teren po zakładach Metalchem na południowym krańcu miasta.
Jako pierwszy do II kampusu przeprowadził się Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, na którego potrzeby w 2006 r. wybudowano najwiekszą w regionie halę sportową. Wydział zajął budynek nr 9, zwany ,,Tramwajem”.
Potem, w miarę postępowania prac remontowych (w dużej mierze realizowanych dzieki unijnym dotacjom), do kampusu przenosiły się inne jednostki. Dwa, ważne uczelniane ośrodki – Instytut Konfucjusza oraz Muzeum Politechniki Opolskiej z Kolekcją Lamp Rentgenowskich były tu od początku swojego istnienia.
Kiedy do kampusu przeniósł sie także rektorat i administracja centralna, ul. Prószkowska 76 stała się głównym adresem Politechniki Opolskiej. Stała się też ważnym ośrodkiem życia miasta. Obecnośc tysięcy studentów zmieniła oblicze peryferyjnej dzielnicy Opola.
Ostatnia inwestycja – opiewający na 30 milionów zł i zrealizowany w rekordowym tempie projekt modernizacji budynków 1 i 3 – domknął adaptację koszarów. Nie oznacza to jednak, że dźwigi definitywnie opuszczą to miejsce. Kampus będzie się wciąż rozwijać. W planach jest już budowa hali lekkoatletycznej oraz centrum nauki Newton.
Zdjęcia – archiwum prywatne państwa Szymańców, zbiory płk. Zbigniewa Krystkiewicza, archiwum PO, www.fotopolska.eu
Ciekawostka: Ze względu na remont amfiteatru, w II kampusie odbył się 47. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ,,Opole 2010″. Na placu postawiono wówczas ogromną konstrukcję mieszczącą scenę oraz widownię, a pracownicy uczelni słuchali odbywających się przed południami prób.