Niedawno, z okazji 10-lecia muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej otrzymało z amerykańskiej firmy Moxtek unikalną miniaturową lampę rentgenowską taką samą, jak ta, która pracuje na Marsie. Teraz do muzeum przekazano trzy sortery rentgenowskie o masie ponad 800 kg.
– Zakres eksponatów w naszym muzeum jest bardzo szeroki. Niedawno, z okazji jubileuszu muzeum otrzymaliśmy lampę z marsjańskiego łazika, której zadaniem jest szukanie ewentualnych śladów życia na tej planecie. Teraz do muzeum dotarła przesyłka na czterech paletach o wadze ponad 800 kg – podkreśla dr Grzegorz Jezierski, założyciel Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.
Przesyłka to prezent od firmy Alumetal Poland Sp. z o.o. z Nowej Soli, jednego z najnowocześniejszych producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych (270 000 ton rocznie), zaliczanego do największych w Europie. Firma przekazała muzeum trzy sortery rentgenowskie używane do separacji śmieci, tj. usuwania wszystkich innych zanieczyszczeń poza aluminium.
– Na zdjęciu widzimy blok zawierający lampę rentgenowską wraz z jej zasilaniem, pod nim kolimator wiązki promieniowania wyłożony od wewnątrz blachą ołowianą, stąd masa tego urządzenia wynosi 235 kg. W Alumetal pracują trzy maszyny sortujące X-RAY. Obecnie trwa rozbudowa zakładu, w którym to powstanie nowa linia składająca się z ośmiu nowoczesnych maszyn sortujących X-RAY – wylicza dr Grzegorz Jezierski.
– O lampie z Marsa pisano i mówiono już wiele, warto więc może coś dodać na temat tej drugiej przesyłki. Otóż o ile lampa z łazika (pracująca przy napięciu 28 kV) dokonuje analizy składu chemicznego w oparciu o zjawisko tzw. fluorescencji rentgenowskiej, to lampa w sorterze (pracująca przy napięciu 170 kV) dokonuje separacji śmieci dzięki wykorzystaniu pomiaru osłabienia promieniowania rentgenowskiego przy dwóch różnych energiach – tłumaczy dr Grzegorz Jezierski.
W drodze do politechnicznego muzeum jest kolejny eksponat pracujący na wysypisku śmieci – tym razem z firmy DSS Recykling Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbywa się separacja odpadów szklanych.