Katedra Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury zaprasza na wystawę „db2 architekci – ALGORYTM”, która prezentowana jest w budynku wydziału przy ul. Katowickiej.
db2 architekci to pracownia architektoniczna założona w 2003 roku w Opolu przez Iwonę Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego – pracowników Politechniki Opolskiej.
Zajmuje się projektowaniem budynków użyteczności publicznej, domów prywatnych, wnętrz oraz przestrzeni ekspozycyjnych, bierze udział w konkursach architektonicznych. Architekci są autorami budynku Muzeum Wsi Opolskiej, nominowanego do Nagrody Miesa van der Rohe 2009 oraz nagrodzonego Nagrodą Roku SARP 2008. Zrealizowane przez pracownię projekty zostały opublikowane w czasopismach i literaturze specjalistycznej. Brały udział w wystawach w Polsce i za granicą.
W galerii Circulus zaprezentowali jedno ze swoich najciekawszych dzieł.
Radio Opole. Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Edwardem Sytym i Mariuszem Tenczyńskim.
Dom pod Opolem – opowiadają autorzy:
W 2008 roku otrzymaliśmy zlecenie na projekt domu dla czteroosobowej rodziny. Zastanawialiśmy się jak podejść do tego tematu, ponieważ lokalizacja była nam dobrze znana i wydawała się dość trudna. Prace nad koncepcją trwały ponad rok. Powstał projekt, w którym przestrzeń otwarta części dziennej – przez obudowywanie, dodawanie nowych funkcji – stopniowo przekształca się w przestrzeń zamkniętą części nocnej. Ta zasada znajduje odzwierciedlenie w rzutach i przekrojach domu. Woda jest ważnym elementem projektu, okala dom z dwóch stron, jej powierzchnia tworzy refleksy na ścianach budynku. Wykorzystaliśmy naturalny spadek terenu kształtując zjazd do garażu przy minimalnym nakładzie robót ziemnych. Wysoki kamienny mur zamyka ogród, który jest kontynuacją otwartej przestrzeni dziennej domu. Brama wjazdowa to luka w ogrodzeniu, z widokiem na północną ścianę domu i jedyny w niej otwór – wejście. Betonowa ściana jest granicą prywatnej przestrzeni mieszkańców. Za nią toczy się życie. Wnętrza domu reagują na każdą zmianę pogody. Zastosowanie surowych materiałów takich jak beton i szkło równoważy zieleń ogrodu. Jako wykończenie centralnego trzonu zabudowy wykorzystano blachę stalową. Na piętrze do betonowych podłóg i ścian dobrano drewno. Kierowaliśmy się zasadą szczerości zastosowanych materiałów, które pięknie się starzeją.
Uważamy, że architektura, zwłaszcza jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne, zależy w dużej mierze od Inwestorów. Projekt domu jednorodzinnego to zadanie trudne, często na etapie budowy rolę projektanta przejmuje ktoś inny. My mieliśmy szczęście, spotkaliśmy Inwestorów, których dążenia były zbieżne z naszymi. Ich zaangażowanie w powstającą koncepcję domu przerodziło się w konsekwentną realizację projektu na budowie. Nie bali się podjąć ryzyka związanego z wyborem betonu, wciąż tak rzadko stosowanego w budownictwie jednorodzinnym.
Autorzy: db2 architekci, architekci Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński
Architektura wnętrz:
db2 architekci, architekci Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński
Konstrukcja: Jacek Grzelak
Inwestor: prywatny
Powierzchnia terenu: 3925 m2
Powierzchnia zabudowy: 190 m2
Powierzchnia użytkowa: 452 m2
Powierzchnia całkowita: 560 m2
Kubatura: 1970 m3
Projekt: 2009
Realizacja: 2015
Nagrody
Nominacja w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny w konkursie NAGRODA ROKU SARP 2015
II nagroda w Konkursie Polski Cement w Architekturze 2016
Wyróżnienie w konkursie Mister Architektury Województwa Opolskiego 2016
Budynek reprezentował Polskę na wystawie Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej 2015.
Fotografie
Małgorzata Tenczyńska – Korluk, db2 architekci
Przygotowanie wystawy
Paula Karpezo
Joanna Maseli
Mariusz Tenczyński