W dniu 13 maja 2016 r. Wydział Mechaniczny będzie obchodził Jubileusz 50 lat istnienia.
Z tej okazji odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Mechanicznego o godz. 14.30 w Auli, w budynku „Łącznik”, przy ul. Mikołajczyka 16 w Opolu. Na tę uroczystość zostały zaproszone władze Uczelni oraz poszczególnych Wydziałów, osoby związane przez wiele lat z Wydziałem, obecni pracownicy i goście z innych Uczelni.
Będzie to czas wspomnień oraz moment do podziękowania osobom zasłużonym i byłym pracownikom Wydziału Mechanicznego.
Równocześnie w dniach 12- 14 maja br. będzie trwał Zjazd Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych.
Jest to ważne wydarzenie dla naszego środowiska, bowiem skupia zazwyczaj kilkadziesiąt osób mających realny wpływ na kształtowanie i rozwój kierunków na uczelniach technicznych. Wydarzenie ma charakter cykliczny, odbywa się każdego roku w innym ośrodku akademickim. Organizacja tegorocznego spotkania przypadła Wydziałowi Mechanicznemu Politechniki Opolskiej. Spotkanie jest też okazją do zaprezentowania dorobku Wydziału Mechanicznego, który w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.
Ponadto w dniach 11-12 maja br. odbędzie się posiedzenie Komitetu Budowy Maszyn PAN. Komitet ten jest jednym z najstarszych Komitetów Polskiej Akademii Nauk, został bowiem powołany do życia ponad 60 lat temu, w 1952 r. Posiedzenie, które będzie mieć miejsce niebawem w Opolu, można uznać za historyczne, gdyż odbędzie się w naszym mieście po raz pierwszy od początku istnienia KBM PAN. Dziekan, prof. dr hab. inż. Tadeusz Łagoda, w związku ze zbliżającymi się obchodami 50-lecia Wydziału zaproponował nasz Wydział na gospodarza najbliższego spotkania podczas styczniowego zebrania Komitetu, w trakcie którego został włączony do grona jego członków. Warto tutaj wspomnieć, że poza dziekanem członkiem KBM PAN jest również prof. dr hab. inż. Wit Grzesik z Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, który został powołany w styczniu na drugą już kadencję.
Zadaniem Komitetu jest dbałość o rozwój budowy i eksploatacji maszyn jako dyscypliny naukowej, podejmowanie jej problematyki oraz integracja środowiska. Komitet pełni również funkcje doradcze i opiniodawcze, zwłaszcza we współpracy z instytucjami i urzędami państwowymi. Na opolskim posiedzeniu KBM PAN zostaną podjęte decyzje dotyczące programu, składu, nazw Sekcji i podziału członków na sekcje w najbliższej kadencji, czyli na lata 2016-2020.
Kalendarium Wydziału Mechanicznego
4 lipca 1959 – Decyzja Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Oświaty o rozpoczęciu prac nad utworzeniem
w Opolu uczelni technicznej. Uznano za właściwe powołanie do życia w Opolu Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej.
21 października 1959 – Pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego, 92 słuchaczy rozpoczęło naukę na dwóch wydziałach – Mechanicznym i Elektrycznym.
1961 – Początek starań o przekształcenie Punktu Konsultacyjnego w samodzielną uczelnię.
1964 – Mury uczelni opuszczają pierwsi absolwenci z dyplomami inżynierskimi, w tym 25 inżynierów mechaników.
1965 – Powstaje biblioteka Punktu Konsultacyjnego. Zakupiono ponad 4 tysiące woluminów i zaprenumerowano 116 czasopism krajowych i zagranicznych.
20 maja 1966 – Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o utworzeniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu
13 czerwca 1966 – Powołanie Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, pierwszej samodzielnej uczelni technicznej na Śląsku Opolskim; pierwszym rektorem zostaje doc. dr Rościsław Oniszczyk.
1966 – Dziekanem Wydziału Mechanicznego zostaje Jeremiasz Mołodecki. Wraz z powołaniem WSI w Opolu powstaje Biblioteka Główna uczelni, Studium Języków Obcych i Akademicki Związek Sportowy.
1967 – Wmurowano akt erekcyjny pod fundamenty domu studenta, pierwszego obiektu wnoszonego na terenie przyszłego miasteczka akademickiego WSI przy ul. Oleskiej 102 – obecnie I kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Mikołajczyka.
1969 – Powstanie Studenckiego Studia Radiowego „Emiter”; powołanie Towarzystwa Przyjaciół Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu
1970 – Rusza stołówka dla 1500 osób. Powstaje Akademicki Klub Żeglarski.
1971 – Dziekanem zostaje doc. dr inż. Antoni Guzik.
1973 – Rozpoczęcie budowy obiektu dla Wydziału Mechanicznego.
1973 – Osiągnięcia dydaktyczne oraz naukowo-badawcze Uczelni umożliwiające uzyskanie prawa do nadawania absolwentom tytułu zawodowego magistra.
1975 – Wyższa Szkoła Inżynierska zmienia strukturę, wydziały zostają przekształcone w instytuty na prawach wydziału: Instytut Budowy Maszyn, Instytut Elektrotechniki, Instytut Inżynierii Lądowej oraz międzywydziałowy Instytut Matematyki
i Fizyki. Oprócz tego utworzone zostają jednostki: Studium Języków Obcych, Studium Nauk Społecznych i Ekonomicznych oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
1975 – Doc. dr inż. Antoni Guzik zostaje dyrektorem Instytutu Budowy Maszyn.
1981 – Doc. dr inż. Mieczysław Tokarski zostaje dyrektorem Instytutu Budowy Maszyn.
30 grudnia 1985 – Oddano do użytku halę laboratoryjną przy ul. Mikołajczyka 3.
1985 – Prof. dr hab. inż. Janusz Boss obejmuje stanowisko dyrektora Instytutu Budowy Maszyn.
1990 – Doc. dr inż. Antoni Guzik ponownie zostaje wybrany na stanowisko dyrektora Instytutu, a od 1991 r. przemianowany na Dziekana Wydziału Mechanicznego.
1990 – Dr inż. Roman Ulbrich jako pierwszy z absolwentów Wydziału Mechanicznego uzyskuje stopień doktora habilitowanego (zatwierdzony w 1991 r.)
1991 – Zmiana struktury uczelni – w miejsce instytutów na prawach wydziałów powstają Wydziały: Budownictwa, Elektrotechniki i Automatyki oraz Mechaniczny.
1992 – Ustalono nowe struktury organizacyjne wydziałów. W tym czasie na Wydziale Mechanicznym funkcjonowały następujące jednostki organizacyjne:
- Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn – kierownik prof. dr hab. inż. Ewald Macha,
- Katedra Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej – kierownik prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski,
- Katedra Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego i Ochrony Środowiska – kierownik prof. dr hab. inż. Janusz Boss,
- Zakład Materiałoznawstwa – kierownik prof. dr hab. inż. Józef Suchy,
- Zakład Samochodów – kierownik doc. dr inż. Wojciech Siłka,
- Zakład Technologii Maszyn – kierownik dr hab. inż. Wit Grzesik, prof. PO.
1993 – Stanowisko dziekana obejmuje prof. dr hab. inż. Janusz Boss.
1994 – Utworzenie Katedry Inżynierii Procesowej, której kierownikiem od początku jej funkcjonowania zostaje prof. dr hab. inż. Leon Troniewski.
1 września 1996 – Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu na mocy uchwały sejmowej z dnia
4 lipca 1996 r. zostaje przekształcona w Politechnikę Opolską.
1996 – Prof. dr hab. inż. Janusz Boss ponownie obejmuje stanowisko dziekana.
1997 – Wydział uzyskuje prawa doktoryzowania w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn.
1997 – Na Wydziale Mechanicznym zostają uruchomione środowiskowe studia doktoranckie prowadzone wraz
z Politechniką Częstochowską w dyscyplinie Budowa i eksplantacja maszyn.
3 czerwca 1998 – Odbyła się pierwsza obrona pracy doktorskiej w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn na Wydziale Mechanicznym.
1999 – Dziekanem zostaje dr hab. inż. Stanisław Król, prof. PO.
2002 – Funkcję dziekana obejmuje prof. dr hab. inż. Leon Troniewski.
2004 – Zmiany organizacyjne na Wydziale Mechanicznym:
- z Katedry Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej wydzielała się Katedra Inżynierii Środowiska, której kierownikiem został prof. Roman Ulbrich.
- Zakład Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego i Ochrony Środowiska po reorganizacji zmienił nazwę na Zakład Techniki Rolniczej i Leśnej – kierownikiem został dr hab. inż. Marek Tukiendorf, prof. PO.
2005 – Dziekanem zostaje wybrany dr hab. inż. Bolesław Dobrowolski, prof. PO.
2005 – Z Zakładu Samochodów powstaje Katedra Pojazdów Drogowych i Rolniczych, której kierownictwo obejmuje dr hab. inż. Jerzy Jantos, prof. PO.
2005 – Uruchomienie studiów doktoranckich na Wydziale Mechanicznym w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn.
25 kwietnia 2005 – Wydział otrzymuje uprawnienia do naddawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn.
24 kwietnia 2008 – Pierwsze pomyślnie zakończone postępowania o nadanie tytułu profesora.
1 lipca 2009 – Odbyło się pierwsze kolokwium habilitacyjne w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn na Wydziale Mechanicznym.
30 stycznia 2012 – Wydział uzyskuje prawa doktoryzowania w dyscyplinie Mechanika.
2012 – Dziekanem zostaje wybrany prof. dr hab. inż. Tadeusz Łagoda.
16 października 2013 – Odbyła się pierwsza obrona pracy doktorskiej w dyscyplinie Mechanika.
2014 – Po raz pierwszy przyznano Wydziałowi Mechanicznemu kategorię naukową A.
25 listopada 2015 – Odbyła się 125 obrona rozprawy doktorskiej na Wydziale Mechanicznym.