Panele naukowe, dyskusja samorządowców oraz Eko-Moto-Forum pokazujące rozwiązania przyszłości – trzynasty Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, który odbywa się na Politechnice Opolskiej, poświęcony jest głównie problemom ekonomicznym w energetyce.
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki to jedna z największych i najstarszych, ogólnokrajowych imprez poświęconych szerokorozumianej ekoenergetyce. W tym roku główny nacisk położono na problemy ekonomiczne w energetyce. – Festiwal opiera się na założeniach tzw. złotego trójkąta: biznes – nauka – samorząd. Chcemy wspólnie dyskutować o rozwiązaniach dotyczących wysokich cen energii i gazu. Energia podrożała o 150%, gaz ponad 500% w stosunku do zeszłego roku. Chcemy się wspólnie zastanowić, czy system scentralizowany można wspomóc rozproszoną energetyką, w niej szukać rozwiązań – tłumaczy Jacek Walski, prezes fundacji „Zielony Feniks”, organizator festiwalu.
– Nasi naukowcy wskazują na dynamikę wzrostu fotowoltaiki, która jest znacznie większa niż się spodziewano, panele fotowoltaiczne montowane są nie tylko na dachach, nie tylko na gruncie, zaczynają się montaże instalacji na elewacjach, jak również zintegrowane z poszyciem dachowym. Prognozy na koniec tego roku wskazują, że moc instalacji prosumenckich może wynieść nawet 7GW. Ale Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, zapowiada, że w 2022 r. w efekcie zmiany przepisów czeka nas spadek liczby nowych instalacji o 70 proc. – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Festiwal składa się z trzech obszarów, to panele naukowe, dyskusja samorządowców oraz Eko-Moto-Forum pokazujące rozwiązania przyszłości. – Czy samochód elektryczny będzie tym pojazdem, którym za parę lat będą jeździć wszyscy? Czy nie? Wolałbym wodorowe auto, bezemisyjne. Prąd jednak trzeba wyprodukować – zauważa Jacek Walski, który dodaje, że podczas festiwalu prezentowane są także niszowe inicjatywy: Można szukać po świecie pewnych rozwiązań, a potem okazuje się, że taki Gaj Oławski należący do Energetycznego Klastra Oławskiego, jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych.