Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Opola zorganizowanej z okazji jednego z najważniejszych świąt narodowych, rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf wygłosił wykład pt. „Konstytucja dla Nauki – Prawo o Szkolnictwie Wyższym na 100-lecie Niepodległości Polski”.
Do wystąpienia podczas obchodów, rektor został zaproszony przez przewodniczącego opolskiej RM oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Pana Marcina Ociepę. W latach poprzednich przed radnymi występowali między innymi ksiądz biskup opolski Andrzej Czaja, czy prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
Projekt reformy, który 20 marca został przyjęty przez rząd po ponad dwuletnim okresie prac i konsultacji jest w ostatnim czasie żywo dyskutowany w całym środowisku akademickim. Rektor, jako zwolennik postulowanych rozwiązań, przybliżył słuchaczom najważniejsze założenia reformy, w tym zniesienie obowiązku habilitacji, włączenie dodatkowego organu w zarządzanie uczelnią – tzw. rady uczelni przy jednoczesnym zmniejszeniu znaczenia rad poszczególnych wydziałów i utworzenie tzw. szkół doktorskich. Mamy kształcić dobre kadry dla gospodarki i elastycznie reagować na jej potrzeby – podkreślił rektor.
Politechnika Opolska, jako uczelnia, która od lat stara się realizować dokładnie taki cel – ma spore szanse na pozyskanie grantów w ramach przewidzianych w reformie konkursów na Regionalną Inicjatywę Doskonałości. Nie musimy się więc obawiać, że jako uczelnia mniejsza nie będziemy mieli żadnych możliwości konkurowania z ościennymi ośrodkami akademickimi.
Rektor nie wykluczył również rozwiązania scalającego uczelnie z Opolszczyzny w jeden silny ośrodek, np. ich federalizację lub projekt pod tytułemt: Uniwersytet Śląska Opolskiego. Większa instytucja to większe finansowanie, które byłoby efektem wyższych naukowych kategorii. Te wynikałyby z optymalizacji kierunków – zaznaczył rektor. Poza tym jak dodał prof. Marek Tukiendorf taka uczelnia mogłaby mieć wspaniałego patrona abp. Alfonsa Nossola, który tak wiele zrobił dla tego regionu i naszej akademii.
Uroczystość odbywająca się w sali im. Karola Musioła w ratuszu stała się także okazją do wręczenia wyróżnień – nowym Honorowym Obywatelem Miasta Opola został Antoni Piechniczek – piłkarz, trener i polityk. Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola mianowano Janusza Stasiaka – znanego opolskiego lekarza i muzyka, natomiast Odznaka Honorowa „Za zasługi dla Miasta Opola” trafiła na ręce Stanisława Gawła – żołnierza 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu, biorącego udział w misjach na Bliskich Wschodzie.
Podczas miejskich obchodów 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja obecny był oczywiście poczet sztandarowy Politechniki Opolskiej, zawsze dobrze widoczny na narodowych świętach.