Dr Szymon Wach ze Studium Języków Obcych opowiada o bardzo ciekawej książce, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa PAN.
W ostatnich dniach września ukazała się długo przygotowywana publikacja, której miałem przyjemność być głównym redaktorem. Po znacznym wysiłku organizacyjnym wydano tom ,,Język, Kultura, Komunikacja”, którego powstanie miało początek podczas konferencji o tym samym tytule, organizowanej w Studium Języków Obcych Politechniki Opolskiej we wrześniu 2014 roku.
Powstały tom składa się z 23 rozdziałów, a opublikowane prace wybrano spośród prawie 50 propozycji przysłanych przez osoby uczestniczące w opolskiej konferencji. Tak długi proces wydawniczy wynikał z faktu, iż każda z przysłanych propozycji musiała przejść przez trzy zewnętrzne recenzje, po których autorzy mogli ponownie wprowadzać zmiany. Sukcesem jest wydanie tego tomu w wydawnictwie Polskiej Akademii Nauk, w serii Prac Komisji Nauk Filologicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, co było możliwe dzięki współpracy Studium z tym Oddziałem.
Prace w publikacji pogrupowane są w czterech sekcjach odpowiadających współczesnym tendencjom dotyczącym badań języka i jego zmian, takich jak relacje języka i kultury czy językoznawstwo stosowane. Wiele z opublikowanych prac podejmuje opis powszechnie zrozumiałych różnic w użyciu gestów w różnych krajach czy językowego opisu realiów w bardzo obcych nam realiach miejsc, do których tylko wybranym osobom udało się uzyskać dostęp.
W książce jest także opis badań dotyczących tworzenia się pojęć i terminologii, w tym w naukach ścisłych, oraz relacji mówców w okolicznościach współczesnej komunikacji. Znalazły się także w tej książce prace napisane bardzo hermetycznym językiem, które mogą nie interesować pracowników uczelni technicznej. Wynika to jednak z ogromnej specjalizacji we współczesnych badaniach w każdej chyba współczesnej dyscyplinie. Tym bardziej należy pogratulować Pani dr Małgorzacie Haładewicz-Grzelak oraz Pani dr Agnieszce Kossowskiej, które złożyły rozdziały opublikowane w tej książce. Także Pani doktor Beacie Świerczewskiej gratuluję pracy na rzecz tomu, polegającej na przedstawieniu kilku wnikliwych recenzji prac tam zawartych.
A na koniec, dla żartu, dodam, że polecam lekturę prac w tej książce wszystkim młodym pracownikom naszej Politechniki, którzy zastanawiają się nad tym, czy tematyka ich badań jest trudna do ścisłego i precyzyjnego opisu, ku pokrzepieniu serc. Dziękuję także władzom uczelni i mojego studium za pomoc i wsparcie we wszystkich pracach.