Co mają wspólnego założyciel fabryki jeansów Levi’s, firmy Google oraz twórca WhatsAppa? Wszyscy byli imigrantami, którzy stali się przedsiębiorcami.
Przedsiębiorczość imigrantów to zjawisko mające istotny wpływ na rozwój gospodarek wielu krajów. W Polsce dotychczas jest prawie niezbadane, chociaż według danych Eurostatu co piąty imigrant spoza Unii Europejskiej pracuje w Polsce we własnej firmie.
Tę wiedzę uzupełnia książka „Przedsiębiorczość imigrantów w Polsce. Podejścia i wyzwania w prowadzeniu badań” autorstwa dr Sabiny Kubiciel-Lodzińskiej, dr Jolanty Maj oraz dr. inż. Piotra Bębenka z Wydziału Ekonomii i Zarządzania.

To jedna z nielicznych monografii na ten temat w Polsce i pierwsza dotycząca przedsiębiorczości imigrantów w województwie opolskim. W pracy omówiono m. in. podstawowe pojęcia związane z przedsiębiorczością imigrantów, statystyki, dokonano przeglądu dotychczas realizowanych badań o tej tematyce na świecie. Przeprowadzono także analizę bibliometryczną w oparciu m.in. o bazy Scopus i Web of Science pod kątem częstości występowania artykułów odnoszących się do imigrantów prowadzących działalność gospodarczą. W książce omówiono także stosowane techniki, wielkości próby oraz wykorzystywane perspektywy teoretyczne. Zaprezentowano także wyniki eksploracyjnych badań empirycznych przeprowadzonych wśród przedsiębiorców-cudzoziemców w województwie opolskim.
Monografia pisana jest głównie z perspektywy dwóch dyscyplin: ekonomii i finansów oraz nauk o zarządzaniu i jakości. Książka przeznaczona jest zarówno dla naukowców, jak i dla osób zajmujących się polityką migracyjną lub organizacji pozarządowych.
Realizacja badań wśród imigrantów prowadzących działalność gospodarczą na Opolszczyźnie jest efektem stażu naukowego, jaki autorzy monografii odbyli na Uniwersytecie w Mannheim. Zdobyte tam doświadczenia pomogły w opracowaniu metodologii oraz kwestionariuszy badawczych. Pionierski charakter badań, sprawił, że zainteresował się nimi Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który na ich przeprowadzenie oraz opracowanie przekazał dotację w ramach projektu „Przedsiębiorczość imigrantów przewagą konkurencyjną województwa opolskiego”.
Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej jest jednym z trzech w Polsce, po Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie rozwijane są badania nad przedsiębiorczością imigrantów.