Z inicjatywy Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji (Wydział Mechaniczny) w Opolu odbywa się ogólnopolska konferencja nazwana pierwszą Naukową Szkołą Obróbki Ubytkowej. Pod tym wspólnym szyldem kryją się dwa wydarzenia o sporych i ugruntowanych już tradycjach: XIII Szkoła Obróbki Skrawaniem oraz XLII Naukowa Szkoła Obróbki Ściernej.
Jak wyjaśniają organizatorzy – szkoły są corocznym forum łączącym środowiska uczelniane i przemysłowe. W założeniu mają służyć integracji tych środowisk i wygenerowaniu tematów badawczych użytecznych dla przemysłu, przyczyniających się do rozwoju innowacyjnych technologii obróbki.
Honorowym przewodniczącym konferencji jest prof. Wit Grzesik z Politechniki Opolskiej, a patronat nad wydarzeniem objął ś.p. rektor prof. Marek Tukiendorf, Komitet Budowy Maszyn PAN i Sekcja Podstaw Technologii Komitetu Budowy Maszyn PAN. Dwudniowe obrady teoretyków z praktykami obróbki ubytkowej, obejmujące kilkanaście sesji tematycznych, plenarnych i przemysłowych odbywają się w hotelu Mercure.
Tematyka i cele konferencji przyciągnęły bardzo liczne grono uczestników z całego kraju, zwłaszcza, że współorganizatorem wydarzenia, obok wspomnianej na początku KTMiAP jest po raz pierwszy Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej.
Szczegółowy program, prelegenci i informacje na stronie https://nsou2019.po.opole.pl/PL.html