W odpowiedzi na potrzeby pracodawców wprowadzono nowy program studiów dla kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Politechnice Opolskiej. Dzięki temu inżynier przyszłości jeszcze lepiej odnajdzie się w zmieniającej się rzeczywistości.
Bardzo dużo przedsiębiorstw poszukuje wysoko wykwalifikowanych osób np. potrafiących przeobrażać przedsiębiorstwa i elastycznie dostosowywać je do ciągle pojawiających się nowych wyzwań na rynku wyrobów i usług a także gotowych podjąć nowe skomplikowane zadania. Przyszli inżynierowie produkcji opuszczający mury Politechniki Opolskiej mają ogromne możliwości rozwoju zawodowego i budowania ścieżek kariery. Teraz jeszcze większe, ponieważ program studiów został ulepszony i dopasowany do potrzeb rynku pracy.
– Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, to, czego potrzebują, jakie obszary chcą mieć udoskonalone i na co dzisiaj inżynier przyszłości powinien zwracać uwagę. Przedsiębiorcy podkreślali również to, że nie chodzi tylko o kompetencje techniczne, ale również miękkie. To ma być osoba otwarta, komunikatywna, która potrafi zarządzać karierą swoich pracowników – informuje dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
Zmiany w programie studiów przede wszystkim związane są z wprowadzeniem nowych, praktycznych przedmiotów. – Zajęć w formie laboratoriów, projektów jest znacznie więcej niż do tej pory. To także nowy wymiar zajęć. Zmieniliśmy kierunek w stronę tzw. technologii przyszłości. Wprowadziliśmy przedmioty związane z przetwarzaniem danych, analizą Big Data, szeroko zakrojonym raportowaniem i wizualizacją danych, ponieważ menedżerowie i inżynierowie również takimi zagadnieniami powinni się zajmować – wylicza dr inż. Iwona Łapuńka.
To również przedmioty takie jak m.in. cyfryzacja przedsiębiorstw, zagadnienia związane z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, systemami CAD/CAM rozwijanymi o kwestie PLM, czyli Product Lifecycle Management – zarządzanie cyklem życia danego wyrobu. – Kładziemy duży nacisk na zagadnienia związane z modelowaniem i symulacją procesów produkcyjnych i wykorzystaniem naszych laboratoriów, czyli inżynierii odwrotnej z szybkim prototypowaniem, laboratorium modelowania i symulacji komputerowych, modułowego systemu produkcyjno-logistycznego FMS – dodaje dr inż. Iwona Łapuńka.
Ponadto, wśród przedmiotów znajdują się takie zagadnienia jak m.in. podstawy obliczeń inżynierskich, ekonomia, elementy prawa w biznesie, podstawy efektywnej komunikacji i zarządzania czasem, historia techniki, ekoinżynieria, podstawy zarządzania i finansów w przedsiębiorstwie, zarządzanie produkcją i usługami, inżynieria jakości, logistyka, materiały inżynierskie, procesy i techniki produkcyjne, podstawy projektowania inżynierskiego.
Po zakończeniu studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji absolwent dysponuje wiedzą o charakterze menedżersko-inżynierskim, zna metody badania rynku oraz analizy procesów i systemów produkcyjnych, jak i biznesowych. – Kompetencje menedżerskie są mocno zaakcentowane na drugim stopniu studiów. Ale już na pierwszym stopniu studiów jest specjalność inżynieria zarządzania. Dzięki niej absolwent ma spojrzenie na przedsiębiorstwo z lotu ptaka: inżynierskie, ale jednocześnie każdy obszar zarządzania potrafi opanować, odpowiednio nim kierować. Taka osoba będzie miała bardzo szerokie horyzonty, także pod kątem zarządzania wartością firmy, obszarów związanych ze smart factory, przedsiębiorstwami inteligentnymi, zarządzania kapitałem intelektualnym. Natomiast na drugim stopniu bardziej ukierunkowujemy studentów pod kątem trzech ścieżek, czyli zarządzania projektem, zarządzania innowacjami i zarządzania logistyką – tłumaczy dr inż. Iwona Łapuńka.
Absolwent zarządzania i inżynierii produkcji ma szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Może pracować np. jako: inżynier produkcji, inżynier projektu, projektant procesów i systemów przemysłowych, inżynier ds. materiałowych, specjalista ds. lean, inżynier utrzymania ruchu, inżynier ds. systemów pomiarowych, technolog procesowy, inżynier sprzedaży, inżynier jakości, inżynier systemów wytwarzania, czy też inżynier przygotowania produkcji.
Absolwenci kierunku uzyskują również wiedzę niezbędną do inicjowania i prowadzenia własnej działalności w mikro i małych przedsiębiorstwach, a także do poszukiwania ciekawej pracy w jednostkach projektowych i doradczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach administracyjnych i samorządowych, szczególnie w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i procesów innowacyjnych.
Rekrutacja na studia już trwa.