Planowo od przyszłego roku akademickiego na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii zostanie uruchomiony nowy kierunek kształcenia: sport i bezpieczeństwo, który
w kompleksowy sposób przygotuje studentów do pracy
w służbach mundurowych.
Sport i bezpieczeństwo to wyjątkowa w skali kraju koncepcja programu studiów skierowanych do osób, które chciałyby zasilić szeregi służb mundurowych, a najlepsi z najlepszych specjalne jednostki policji i wojska. O tym, że zostaną do tego doskonale przygotowani świadczy m.in. fakt, że w opracowaniu programu studiów uczestniczyli m.in. emerytowani żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, mający ogromne doświadczenie w służbie w zespołach bojowych również poza granicami kraju: choćby na misjach w Iraku czy Afganistanie.
To dzięki ich inicjatywie, w planie zajęć znalazły się takie przedmioty jak m.in.: walka wręcz, podstawy kartografii, strzelectwo, podstawy topografii i orientacja w terenie, języki obce.
– Ponadto, absolwent studiów zostanie kompleksowo przygotowany w zakresie sprawności i wydolności fizycznej poszerzonych o podstawy wiedzy i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Pozna podstawy prawa i polityki, psychologii i komunikowania się, będzie potrafił logicznie myśleć i podejmować decyzje w warunkach stresu i zagrożenia – wylicza prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
To wszystko czyni z niego pożądanego na rynku pracy specjalistę z zakresu ochrony i bezpieczeństwa, który natychmiast znajdzie pracę w służbach mundurowych, cywilnych agencjach związanych z bezpieczeństwem, a najlepsi z najlepszych bez problemu poradzą sobie podczas selekcji do takich jednostek jak GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca czy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu, który jest partnerem kierunku – studenci sportu i bezpieczeństwa będą mieli okazję wysłuchać wykładów policyjnych komandosów, wziąć udział w organizowanych przez nich ćwiczeniach, a także sprawdzić się w zadaniach zaplanowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie, które objęło patronatem kierunek.


Na sport i bezpieczeństwo także będzie obowiązywać mini selekcja: kandydata musi cechować m.in. wysoka sprawność fizyczna oraz bardzo dobre zdrowie (potwierdzone przez lekarza medycyny pracy). Ponadto, powinien posiadać wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki, historii i geografii oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego, która będzie rozwijana w czasie studiów.
Mile widziana również dobrze rozwinięta umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, także w warunkach trudnych i stresowych. Kandydat powinien wykazywać się również drygiem łączenia zachowań empatycznych z jednoczesną stanowczością, konsekwentnością i zdolnością szybkiego podejmowania trafnych decyzji; powinna go cechować także świadomość ważności procesu uczenia się przez całe życie oraz potrzeba samodoskonalenia i zdobywania interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności. Kandydat powinien odznaczać się także ukształtowaną postawą patriotyczną, wysokim poziomem znajomości i poszanowania tradycji narodowych, jak również wykazywać zainteresowanie problematyką obronności oraz bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Nowy kierunek, którego otwarcie od nadchodzącego roku akademickiego zapowiedział prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki powstaje na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, który od ponad 25 lat kształci w obszarze nauk o kulturze fizycznej. Przez ten czas mury uczelni opuściło wielu absolwentów, którzy dzisiaj są rozpoznawalnymi w skali kraju ekspertami w tym zakresie. Znaczna część z tych osób związała swoje losy zawodowe z kluczowymi dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju służbami mundurowymi. Sport i bezpieczeństwo ma jeszcze lepiej ich do tego przygotować. Więcej informacji o nowym kierunku: https://wwfif.po.edu.pl/wychowanie-fizyczne/