Wieloletnie starania o pozyskanie unikalnej, koreańskiej monety prowadzone przez kustosza Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich spełzłyby zapewne na niczym, gdyby nie… obchodzony dziś Dzień Dziadka.
Kustosz zbiorów dr Grzegorz Jezierski niespodziewanie otrzymał unikalny numizmat od wnuczka – Roberta Karamara, a to, jak młodemu człowiekowi udało się zdobyć monetę, o którą szef muzeum bezskutecznie zabiegał poprzez koreańską ambasadę w Warszawie i polską ambasadę w Pjongjang – pozostaje tajemnicą (ojciec chłopca uchylił jej rąbka, mówiąc o aukcji na jednym z niemieckich portali).
Co 1 WON ma wspólnego ze zbiorami i dlaczego tak zależało na nim kustoszowi?
– W muzeum gromadzone są nie tylko same lampy czy aparaty rentgenowskie – tłumaczy Grzegorz Jezierski – ale właściwie wszystko co jest związane z promieniowaniem rentgenowskim (mierniki promieniowania X, sprzęt ochrony osobistej, optyka rtg., literatura, znaczki, medale itp.). Stąd też od kilku lat próbowałem pozyskać do naszego muzeum unikalną monetę okolicznościową wydaną przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Koreę Północną) z okazji setnej rocznicy przyznania pierwszej Nagrody Nobla (2001 r.) niemieckiemu fizykowi Wilhelmowi Röntgenowi. Jest to druga na świecie moneta poświęcona temu naukowcowi. Pierwsza została wydana w 1995 r. przez Republikę Federalną Niemiec z okazji stulecia odkrycia promieni X.
Wszystkich, nie tylko dziadków i wnuczków, zapraszamy do obejrzenia eksponatu!