Brama RFID będzie ważną częścią laboratorium, które powstało na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki. Studenci będą mogli kompleksowo zarządzać procesami produkcyjnymi i logistycznymi w niemal rzeczywistych warunkach. Nowoczesny system przekazała naszej uczelni firma Turck, lider automatyki przemysłowej.
– Młode pokolenie, które wchodzi na rynek pracy powinno wejść z pewnym przeświadczeniem, że systemy buduje się na nowoczesnym sprzęcie. To nie tylko ułatwia pracę, ale także zwiększa powtarzalność operacji, na każdym etapie daje wymierne korzyści – informuje Piotr Glinka, prezes zarządu firmy Turck Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, która właśnie przekazała dla Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki bramę RFID. System o wartości ponad 80 tysięcy złotych składa się m. in. z nowoczesnego oprogramowania, umożliwiającego pracę w chmurze, śledzenie procesów w czasie rzeczywistym, symulacje procesów, projektowanie różnorodnych scenariuszów przepływów, a także urządzenia odczytująco-zapisującego HF/UHF wraz z antenami, panelu sterującego, sygnalizacji świetlnej i czujników.
– Brama RFID wspomaga procesy intralogistyczne w zakładzie. Jeśli przychodzą do nas półprodukty z innych zakładów, przejeżdżają przez bramę, system w firmie otrzymuje informację co już przyjechało, ile sztuk, nawet wskaże miejsce lokalizacji w magazynie. Przez cały ciąg produkcji systemy RFID wspomagają, co należy pobrać w danym momencie, gdzie zawieźć itd. System także podpowiada, gdzie są palety z konkretnym towarem, jaki operator ma zabrać. Ograniczamy możliwość błędu na każdym etapie. Wszystkie dane na elementach czytających są zbierane w bazie, operator i system nadzorujący produkcję ma do tych danych dostęp – tłumaczy Piotr Glinka.
Jak informuje dr inż. Dominika Jagoda-Sobalak, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki, z nowego sprzętu będą korzystać studenci logistyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji. – Brama będzie uzupełnieniem laboratorium, w którym już znajduje się modułowy system produkcyjny. W ten sposób studenci będą mogli zaplanować właściwie cały proces produkcyjny wraz z przemieszczaniem się materiałów, produktów czy półwyrobów – wylicza dr inż. Dominika Jagoda-Sobalak.



– Przypominam, że umowę o współpracy z firmą Turck podpisaliśmy kilka miesięcy temu. To bardzo ważne, że szybko przechodzimy do konkretów. Równie istotne jest to, że nasi studenci będą mieli możliwość poznania najnowszych zastosowań w przemyśle i sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Nasi pracownicy to głównie absolwenci Politechniki Opolskiej. Sam także jestem absolwentem tej uczelni. Wszyscy pracownicy techniczni, którzy przez 20 lat istnienia naszej firmy u nas pracowali, to absolwenci politechniki. Cześć poszła dalej w świat. Najmłodsi pracownicy to jeszcze studenci, mają po 23 lata – dodaje Piotr Glinka.