Prof. Grzegorz Królczyk i prof. Tadeusz Łagoda zostali wybrani na przewodniczących zespołów zadaniowych Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej został wybrany na przewodniczącego zespołu ds. czasopism naukowych oraz rozwoju dyscyplin naukowych, natomiast prof. Tadeusz Łagoda z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego na przewodniczącego zespołu ds. patronatów KBM PAN, współudziału komitetu w konferencjach i wydarzeniach naukowych oraz współpracy z towarzystwami naukowymi.

– To spore wyróżnienie, które wskazuje, że aktywność naukowa pracowników politechniki w różnych obszarach jest widoczna w skali kraju – komentuje prof. Grzegorz Królczyk, który dodaje, że kierowany przez niego zespół będzie zajmował się m.in. działaniami w zakresie podniesienia jakości i punktacji czasopism związanych z KBM PAN (obszar inżynieryjno-techniczny).
– Będziemy zajmować się także rozwojem dyscyplin naukowych, na bieżąco monitorować kierunki rozwoju dyscyplin naukowych – zapowiada prof. Królczyk.
– Mam nadzieję, że dzięki doświadczeniu, które zdobyłem przy organizacji konferencji i które wynika z mojego udziału w towarzystwach naukowych, moje działania przyniosą efekt w postaci lepszej integracji środowisk naukowych – zaznacza prof. Tadeusz Łagoda.

– Zespół, który właśnie tworzę, będzie odpowiedzialny za współudział w organizacji konferencji, sympozjów, seminariów, szkół, warsztatów profesorskich, zebrań naukowych i targów. Ponadto, do zadań będzie należała opieka naukowa i pomoc naukowa na rzecz specjalistycznych i społecznych organizacji i towarzystw naukowych. Jako wartość dodaną widzę osobiście mocniejsze zbliżenie do środowiska mechatroniki oraz technologii maszyn oraz lepszą rozpoznawalność środowiska inżynierii mechanicznej Politechniki Opolskiej w Polsce – dodaje prof. Łagoda.
Przypomnijmy, że Politechnika Opolska ma silną reprezentację w Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Marian Łukaniszyn jest przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki, ponadto, w Komitecie Inżynierii Chemicznej i Procesowej zasiada prof. Jerzy Hapanowicz, w Komitecie Metrologii i Aparatury pracuje prof. Jarosław Zygarlicki i prof. Mirosław Szmajda (to druga kadencja dla obojga), w Komitecie Automatyki i Robotyki prof. Rafał Stanisławski a w Komitecie Problemów Energetyki prof. Zdzisław Kabza i prof. Henryk Majchrzak.