Od przyszłego roku akademickiego studenci informatyki będą mieli do wyboru nowe specjalności. To: wytwarzanie oprogramowania, systemy inteligentne oraz informatyka stosowana.
– Nowe specjalności studiów to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy praz oraz rynek nowych technologii. Od przyszłego roku akademickiego wprowadzamy na informatyce, na studiach drugiego stopnia, nowe specjalności zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych – zapowiada prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. To: wytwarzanie oprogramowania, systemy inteligentne oraz informatyka stosowana.
Wytwarzanie oprogramowania to specjalność poświęcona w głównej mierze zagadnieniom zaawansowanego programowania. Studenci będą uczęszczać na przedmioty takie jak np. zaawansowane techniki programowania, rozwiązania chmurowe, cyberbezpieczeństwo, bazy danych w praktyce, bezpieczeństwo aplikacji webowych oraz mobilnych, mechanizmy programowania widoków aplikacji, platforma programistyczna zaplecza aplikacji, mechanizmy programowania serwisów webowych.
Natomiast studenci, którzy wybiorą systemy inteligentne, dowiedzą się jak pracować z sztuczną inteligencja, jakich zaawansowanych narzędzi używać do analizy dużych zbiorów danych. Wiedzę zdobędą na takich przedmiotach jak m.in.: modelowanie interakcji z otoczeniem, rozpoznawanie wzorców, projektowanie systemów autonomicznych, przetwarzanie danych w chmurze, sztuczna inteligencja w biznesie, przetwarzanie języka naturalnego.
Ostatnia nowość, informatyka stosowana to specjalność dla studentów lubiących łączyć programowanie oraz pracę ze sprzętem. W ramach zajęć studenci poszerzą swoją wiedze także w zakresie Internetu, w tym łączności bezprzewodowej, teleinformatyki, oraz przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy w trakcie nauki takich przedmiotów jak: programowanie systemowe w systemach wbudowanych, nowoczesne rozwiązania teleinformatyki, programowania aplikacji mobilnych, język opisu sprzętu, wprowadzenie do łączności bezprzewodowej, konfigurowanie i programowanie urządzeń peryferyjnych w systemach wbudowanych.
– Nowe specjalności pozwolą naszym absolwentom na pracę w takich interesujących i przyszłościowych zawodach jak: projektant, programista i wdrożeniowiec oprogramowania oraz złożonych systemów informatycznych i sieci komputerowych, administrator systemów informatycznych, specjalista ds. inżynierii i analizy danych, kierownik zespołów/projektów programistycznych, analityk danych i wielu innych, których oferuje obecnie rynek – wylicza prof. Andrzej Cichoń.